
Rozárium spestrujú nielen ruže, ale aj jazierko s leknami.
FOTO – ARCHÍV
Botanická záhrada Univerzity Komenského v Bratislave oficiálne vznikla v roku 1942. Prešla obdobiami aktivity aj stagnácie. „Posledným radikálnym zásahom bola výstavba Mosta Lafranconi pred ôsmimi rokmi, keď sme prišli o historický zámoček. Satisfakciou pre nás však bolo, že sme získali jeden a pol hektára novej plochy, ktorú sme hneď začali upravovať,“ hovorí jej riaditeľ RNDr. JAROSLAV BELLA.
Pýchou botanickej záhrady sú skleníky. Prvým, do ktorého návštevníci vstúpia, je skleník s tropickou a subtropickou flórou. Sú v ňom prevažne plodonosné rastliny. „Deti sa tu napríklad oboznámia s druhmi, ktoré poznajú iba vo forme plodov na stole, to znamená s ananásom, banánovníkom, kávovníkom a kakaovníkom. Dozvedia sa, že ananás nerastie na strome, ale vyrastá zo zeme, pretože je to broméliovitá rastlina,“ hovorí J. Bella. Vo vstupnej chodbe je aj zbierka fikusov a difenbachií.
Najteplejší je Viktóriový skleník, v ktorom teplota vzduchu dosahuje po celý rok vyše 24 stupňov Celzia. Ako už z názvu vyplýva, vodnej hladine v tomto skleníku dominuje viktória kráľovská (Victoria regia). Sú tu tiež rastliny pestované v bytových podmienkach, napríklad rôzne druhy dracén, juky, kalatey a popínavá zeleň. Nechýbajú epifytické rastliny, simulujúce prostredie tropického pralesa, najmä bromélie, orchidey a tilandsie. Najvyšší je Palmový skleník, kde je už trochu chladnejšie. Nachádza sa v ňom zbierka araukárií, papradí, cykasov a, samozrejme, paliem. „Listy našej najväčšej palmy kanárskej už vytláčajú sklenené tabule na strope, takže po závere tohtoročnej sezóny ich musíme skrátiť a priestor doplniť novými palmami.“ Najpríťažlivejším pre návštevníkov, najmä pre školské exkurzie, je však Kaktusový skleník s dekoratívnou zbierkou kaktusov a iných sukulentov.
Rozárium tvorí stopäťdesiat druhov ruží
Botanická záhrada zaberá päť a pol hektára, z toho väčšinu tvorí exteriér. Jarnej vegetácii dominujú v týchto dňoch rozkvitnuté skalničky, ktoré rastú na viacerých druhoch skaliek – na vápencovej, andezitovej, žulovej, bridlicovej a na skalke z vyvretej lávy. Na záhonoch kvitnú rôzne druhy cibuľovín. Nechýba zbierka rododendronov, azaliek, lesných rastlín i trvaliek. Neskôr pribudnú letničky. Centrom botanickej záhrady je však rozárium, kde nájdeme zbierku 150 druhov ruží. Jazierka zdobí sortiment lekien a iných vodných rastlín.
„Značnú časť vonkajšej expozície tvorí mnoho kultivarov kríkov, listnatých aj ihličnatých stromov. Od nízko rastúcich, špeciálne vyšľachtených pre skalky, miniskalky, prípadne do malých záhrad až po vysoké, ktorých domovinou je Severná Amerika alebo východná Sibír,“ vysvetľuje riaditeľ.
Čo zaujíma záhradkárov?
Z tropických plodonosných rastlín tu uvidia avokádo, papáju melónovú, spomínaný ananás, kávovník, kakaovník, banánovník, ale aj mišpuľník japonský. Niektorí pestovatelia by si radi dali odborne zaočkovať výpestky.
„Mnohí ľudia nám telefonujú s takouto požiadavkou. Väčšinou žiadajú vrúbľovanie citrusových plodín, ktoré si vypestujú zo semena. Žiaľ, citrusy v botanickej záhrade nemáme, pretože ich treba prezimovať v chladných podmienkach a na tento účel nám chýba skleník. Záujemcom preto nemôžeme ponúknuť ani vrúble.“
So svetom si vymieňajú semená
Botanická záhrada UK Bratislava neslúži len rekreačným, pedagogickým a popularizačným účelom. Je aj výskumným pracoviskom, ktoré sa zúčastňuje na riešení mnohých výskumných úloh. Spolupracuje s 350 botanickými záhradami vo svete – formou výmennej zásielkovej služby cez Index semien.
Ide o zoznam jednotlivých druhov semien, ktoré vlastnia a ktoré si navzájom vymieňajú. V porovnaní s ostatnými botanickými záhradami nezaostáva v odbornosti, vo vedomostiach ani v zbierkovom materiáli. Podľa slov riaditeľa pokrivkáva len za technickým vybavením, čo, samozrejme, súvisí s finančnými možnosťami.
Napriek tomu záhradu aj dnes zveľaďujú. Upravujú terén v malej japonskej záhrade. Po povodniach, víchriciach a polomoch, keď popadali stromy okolo jazera a rybníka, rekultivujú svah. Pripravujú nové detské ihrisko a dopĺňajú sortiment rastlín.
MÁRIA INŠTITORISOVÁ