
Hadicu kvapkovej závlahy je vhodné zavesiť asi pol metra nad pôdu. FOTO – ARCHÍV
bnej vody v správnych intervaloch. Nároky rastlín v jednotlivých fázach rastu závisia od zásob vody v pôde a od meteorologickej situácie (najmä zrážok, teploty vzduchu a výparu).
Závlaha má prevlhčiť celý pôdny horizont, v ktorom sa nachádza prevažná časť aktívnych koreňov. Ľahšie pôdy zavlažujeme menšími dávkami, ale častejšie. Ťažšie, menej priepustné pôdy – väčšími dávkami a menej často. Treba si uvedomiť, že dávkou 10 milimetrov vody (10 litrov na meter štvorcový) sa v ľahkej pôde prevlhčí vrstva do hĺbky 130 až 200 mm, v stredne ťažkej 100 až 130 mm a v ťažkej 70 až 100 mm. Najvhodnejší čas na zavlažovanie je v ranných hodinách pri teplote vody, ktorá nemá byť nižšia ako teplota pôdy o viac ako 5 stupňov Celzia. Malé dávky do 5 milimetrov sú neúčinné, lebo voda sa rýchlo vyparí. Do vody sa odporúča pridať hnojivý roztok močovky alebo hnojovice, prípadne prekvaseného hydinového trusu, močoviny alebo priemyselne vyrábaných tekutých či tabletovaných hnojív v koncentrácii od 1 do 2 percent. Po každej závlahe sa odporúča povrch pôdy prekypriť.
Hlúboviny zavlažujeme hneď po vysadení priesad dávkou 10 až 15 mm. Po zakorenení v suchom období v týždenných intervaloch dávkami 20 až 25 mm. Náročné sú na vlahu najmä pri dozrievaní hlávok, ružíc a buliev. Rajčiaky zavlažujeme dávkou 20 až 30 mm ihneď po vysadení. Ďalšiu dávku potrebujú pred začiatkom kvitnutia. Najviac vody vyžadujú počas rastu plodov, keď treba zavlažovať v intervaloch 8 až 12 dní. Uhorky majú zvýšený nárok na vodu v čase kvitnutia a neskôr počas celého rastu plodov. Vtedy ich odporúčame zavlažovať v intervaloch 6 až 10 dní dávkou 30 až 40 mm. Rajčiaky a uhorky je výhodné zavlažovať do brázd pri vyvýšených záhonoch. Zeleninovú papriku prvý raz zavlažíme pri vysadení priesad, neskôr pri tvorbe kvetov a nasadzovaní plodov. Počas rodivosti ju zavlažujeme v intervaloch 7 až 10 dní dávkami 15 až 25 mm. Baklažán a tekvice potrebujú počas vegetácie 5 až 7 závlahových dávok po 30 mm. Cukrové melóny a červenú dyňu zavlažujeme v dvojtýždňových intervaloch dávkami 20 až 40 mm, ale len do dozrievania plodov. Pór vyžaduje závlahu počas celého letného obdobia v 8- až 10-dňových intervaloch dávkami 15 až 25 mm. Cviklu (červená repa šalátová) zavlažujeme raz mesačne dávkami po 40 mm. Neskorú mrkvu a koreňový petržlen zavlažíme v júli a auguste dva až trikrát v dávkach po 20 až 25 mm. Hlávkový šalát letný potrebuje v júli týždenne závlahu dávkami 15 až 20 mm.
V záhradkách sa okrem závlahy krhlou, vedrom alebo hadicou z vodovodného potrubia osvedčujú najmä systémy kvapkovej závlahy, závlahy malými postrekovačmi, rozprašovačmi, zvinovateľnou PE-hadicou s perforovanými výtokovými otvormi (je vhodná najmä na zavlažovanie plodovej zeleniny a jahôd), prípadne povrchovej závlahy do brázd a v priaznivých podmienkach i podpovrchovej závlahy.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.