TIPY

NITRA

o Mobility je názov výstavy študentov Katedry výtvarnej výchovy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a ich kolegov z Univerzity v Hradci Králové, ktorú otvorili v priestoroch Nitrianskej galérie. Ako povedala kurátorka výstavy Adriana Récka, ide o dlhodobý projekt spolupráce oboch škôl, v rámci ktorého si prostredníctvom stáží vymieňajú študentov i pedagógov a organizujú spoločné podujatia a výstavy. V galérii sa prezentuje celkovo 22 študentov, ktorí pre svoju tvorbu využili mnohoraké druhy techniky, počnúc kresbou a končiac fotografiou. Výstava Mobility potrvá do 6. júna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

SVÄTÝ ANTON

o Ryby a rybárstvo približuje výstava nazvaná O rybách a rybároch, ktorú sprístupnili v Múzeu vo Svätom Antone. Okrem maľovaných obrazov s rybami doplnenými plastickým popredím tak, že budia ilúziu skutočnosti, sú na nej vystavené aj rybárske trofeje. Rovnako tak i staré dokumenty a rybárske pomôcky priekopníka slovenského rybárstva Samuela Ivašku. Ako povedal pracovník múzea Erik Petrikovič, výstava približuje aj rybárstvo zachytené vo filatelii, na odznakoch, medailách, v literatúre a vo filmoch. Predstavuje i ryby v spojitosti s astronómiou a astrológiou, kde mali a majú významnú úlohu. Jej súčasťou sú aj fotografie a detské výtvarné práce s tematikou rýb a rybárstva, ako aj akvárium so živými rybami. Múzeum vo Svätom Antone je celoslovenským poľovníckym múzeom. Jeho vedenie v snahe vybudovať vo svätoantonskom kaštieli i rybársku expozíciu sa obrátilo na slovenských rybárov i Slovenský rybársky zväz. Darom sa mu tak podarilo získať viacero vzácnych rybárskych zbierkových predmetov. Tie tvoria základ jeho hlavnej tohtoročnej výstavy. Sprístupnili ju pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa múzeí a potrvá do 15. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

PRIEVIDZA

o Najnovšou tvorbou sa prezentujú akademickí maliari Emília Jakubisová, Oľga Šarinová, Alojz Petráš a Jozef Šulo na výstave Výtvarná Prievidza. Otvorili ju v Hornonitrianskom osvetovom stredisku. Vystavujúci umelci sú rodákmi alebo dlhodobo žijúci a tvoriaci v Prievidzi. Jakubisová je síce scénografkou, spolupracuje s viacerými divadlami doma i v zahraničí, ale venuje sa aj komornej a ilustračnej tvorbe. Na výstave sa predstavuje súborom figurálnych malieb. Šarinová sa okrem súkromnej pedagogickej činnosti zaoberá predovšetkým experimentálnou maľbou a grafikou. Jej imaginárne obrazy technikou rytia do lesklých kovových platní sú akoby hľadaním svetla ako duchovnej substancie. Vystavuje veľkoplošné grafiky vytvorené kombinovanou technikou. Vo výtvarnej tvorbe Petráša dominujú univerzálne kozmické, prírodné a sakrálne motívy s výrazným vlastným rukopisom. Okrem olejomalieb na výstavu pripravil aj niekoľko plastík z kameňa. Výtvarníka Šula prievidzská verejnosť pozná ako pedagóga a tvorcu textilných závesných obrazov - artprotisov. V poslednom období sa čoraz viac venuje reštaurovaniu starých umeleckých diel. Na výstave sa predstavuje dokumentáciou pri reštaurovaní obrazu Klaňanie troch kráľov významného holandského maliara Abraháma Janssensa. Výstava potrvá do 15. júna.

SkryťVypnúť reklamu

ZVOLEN

o Výstavu Martina Kratochvíla pod názvom Drevitémesité sprístupnili v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene. Návštevníci môžu na nej hľadať odpovede na otázky, ktoré kladie umenie súčasnosti. Je umenie len to, čo vystavujú v galérii, alebo môže ním byť aj výklad obchodu s mäsom? Má umenie nejaké hranice, alebo je jeho kúsok v každej ľudskej činnosti? Drevitémesité na prvý pohľad pripomína svet nákupných stredísk, kde rôzne vystavované výrobky redukujú na tovar a najdôležitejším kritériom sa stáva cena, vizuálna príťažlivosť obalu a spôsob jeho prezentácie. Na druhej strane predsa len vstupujeme do neznámeho sveta, ktorý od nás vyžaduje zaujať k predmetom istý postoj. Zámena materiálov dreva a mäsa nás núti zamyslieť sa a porovnávať - hľadať rozdiely a podobnosti. Aký je rozdiel medzi galériou a obchodom, medzi výtvarným dielom a tovarom, medzi výtvarným umením a umením predať produkt? Vnímame to, čo si pri nakupovaní ani neuvedomujeme - čo pre nás veci znamenajú, čím sú príťažlivé alebo odpudzujúce a ako sa na tom všetkom podieľajú spôsoby výroby a prezentácia v predajniach a výkladoch. Výstava potrvá do 8. júna.

SkryťVypnúť reklamu

(tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 098
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 469
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 180
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 548
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 462
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 238
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 996
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 877
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu