
Choroba šialených kráv hýbe celým svetom. Keď talianska vláda rozhodla, že stáda, v ktorých sa vyskytnú prípady choroby šialených kráv, musia byť zlikvidované, jeden farmár si pred budovou parlamentu v Ríme s chuťou zahryzol do surového hovädzieho. V Taliansku bol zatiaľ zistený len jeden prípad BSE. FOTO - TASR/AP
BRATISLAVA – Koncom februára sa aj na Slovensku začne testovať hovädzí dobytok na BSE (chorobu šialených kráv) novou, takzvanou rýchlou metódou. Výsledky dokonalejších testov budú známe do 72 hodín.
Slovenskí veterinári klasickou histologickou metódou, pri ktorej sa dá výsledok zistiť až po piatich dňoch, vyšetrujú zvieratá už od roku 1992. Nové testy uznávajú aj štáty Európskej únie a na vybavenie dvoch špeciálnych laboratórií na Slovensku (v Bratislave a vo Zvolene) prišlo z únie 500-tisíc eur.
V minulosti sa vyšetrenia prednostne sústreďovali na dovezené zvieratá alebo jedincov s prejavmi nervových ochorení. Od budúceho mesiaca sa podrobí testom aj presne stanovená vzorka z 240-tisícového slovenského stáda hovädzieho dobytka.
„Otestujeme 2000 kráv vo veku nad 30 mesiacov,“ uviedol Dušan Hlinka zo Štátnej veterinárnej správy, „pre rýchle testovanie sme sa rozhodli dobrovoľne, hoci únia to zatiaľ požaduje len od členských krajín. Robíme to kvôli našim obyvateľom – chceme garantovať, že produkujeme neškodné mäso – a chceme dať záruky aj zahraničiu, lebo sme vyvážajúca krajina.“ Rýchle testy na zvieratách začali robiť pred troma týždňami aj v Čechách.
Prvé zo slovenských špecializovaných pracovísk, laboratórium veterinárnej biomedicíny v Neuroimunologickom ústave SAV, je už technicky čiastočne dobudované. Na budúci týždeň majú prísť prvé testovacie súpravy zo Švajčiarska.
Podľa riaditeľa ústavu Michala Nováka „testami opäť prejde všetko, čo bolo dovezené z rizikových krajín ešte pred tým, ako sa tam vyskytla choroba BSE. Každé jedno odtiaľ dovezené zviera máme evidované a kontrolované. Bez vedomia veterinárov sa ani jedno také zviera nesmie presúvať ani s ním nemožno manipulovať“.
V polovici 90. rokov k nám boli dovezené stovky kráv z Nemecka, Francúzska či Dánska, krajín, kde sa nákaza BSE vyskytla až neskôr. Podľa Európskej komisie je Slovensko v tomto smere jednou z najbezpečnejších krajín.
TÁŇA RUNDESOVÁ