BRATISLAVA – Podpora vstupu Slovenska do Európskej únie v poslednom období nerastie veľmi dramaticky, ale na rozdiel od Českej republiky už dva roky nezaznamenala pokles. Od začiatku roka 2000 sú za vstup do EÚ stabilne tri pätiny dospelých občanov. V tom istom období však približne na rovnakej úrovni zostal aj podiel tých, ktorí považujú vstup našej krajiny do únie za nepotrebný – v súčasnosti je to asi štvrtina obyvateľov.
Dlhodobo najväčšiu podporu má integrácia medzi obyvateľmi vo veku 18 až 24 rokov (69 %) a 25 až 29 rokov (71 %), najmenšiu medzi 50- až 59-ročnými (54 %) a 60- a viacročnými (49 %). Podpora vstupu sa zvyšuje s rastúcim vzdelaním, najviac zaň sú vysokoškolsky vzdelaní respondenti (79 %), najviac proti nemu ľudia so základným vzdelaním (44 %).
Podľa národnostného členenia obyvateľstva podporujú integráciu viac občania maďarskej národnosti (73 %), medzi Slovákmi sa podiel tých, ktorí považujú vstup za potrebný, blíži k celoslovenskému priemeru (61 %).
Ako ďalej vyplýva z prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky Štatistického úradu SR, spomedzi socio-profesijných skupín obyvateľstva začlenenie Slovenska do EÚ má najvyššiu podporu u podnikateľov (85 %), najnižšiu u nekvalifikovaných robotníkov (56 %) a nezamestnaných (54 %).
Najviac opýtaných podporujúcich vstup do EÚ žije v mestách s počtom obyvateľov od 10- do 50-tisíc (70 %) a nad 100-tisíc (68 %). Z regionálneho hľadiska najvyššiu mieru podpory členstvu v EÚ vyjadrovali respondenti z Bratislavského (68 %) a Banskobystrického kraja (66 %) a nižšiu ako celoslovenský priemer najmä opýtaní žijúci v Trnavskom (55 %), Trenčianskom a Žilinskom kraji (po 57 %).
Postoje občanov k otázke potrebnosti vstupu sa výrazne líšia podľa voličských preferencií. Za vstup sa vyslovovali vo väčšej miere, ako je celoslovenský priemer, potenciálni voliči SDKÚ (95 %), KDH (85 %), SDĽ (86 %), SMK (79 %), ANO (76 %) a Smeru (71 %). Opačný postoj deklarovali najmä prívrženci HZDS (42 %) a SNS (56 %). (mar)