
Graf podpory vstupu Slovenska do Európskej únie podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý v júni 2001 vykonal Ústav pre výskum verejnej mienky Štatistického úradu SR. Prieskum Národného osvetového centra vykazuje až 74-percentnú podporu vstupu.
Ako zlepšiť informovanosť o Európskej únii? Na rozdiel od podpory vstupu do NATO, ktorú sa vláda rozhodla zvyšovať osobitnou informačnou kampaňou, v prípade vstupu do únie sa zrejme uspokojila s tým, že za je viac ako nadpolovičná väčšina občanov. V prípade referenda o vstupe by teda nemal byť problém, aby Slováci vstup odhlasovali.
Obyvatelia, ani tí, ktorí deklarujú podporu vstupu, však nemajú dostatok informácií. Ako vyplynulo z prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky, len 38 % občanov má pocit, že sú dostatočne informovaní, oproti 40 % tých, ktorým informácie chýbajú.
„Slovensko zaostáva v prezentovaní svojho postoja k EÚ. S výnimkou pár ľudí, ktorí sa tomu venujú, sa ešte nikto poriadne nevyjadril, aká vlastne má byť budúca únia, nezapájajú sa do diskusií o jej usporiadaní. Politické elity na to nemajú názor, okrem toho nič nehovoriaceho, že by sme mali v únii byť,“ hovorí predseda parlamentného výboru pre európsku integráciu František Šebej. „Vinu na nedostatku informácií nesie súčasná vládna koalícia, ktorá tomu nevenuje dostatočnú pozornosť. Osveta je minimálna a to je jeden z dôvodov, prečo Slovensko pomerne stagnuje v otázke podpory vstupu do EÚ,“ hovorí člen výboru pre integráciu Juraj Švec.
Pokles podpory sa podľa politikov a odborníkov dá očakávať aj u nás a príde práve s lepšou informovanosťou. Ľudia si začnú uvedomovať konkrétne dosahy na ich bežný život, problémy, ktoré budeme musieť riešiť, nevyhnutnosť prispôsobovať zabehané zvyky. Nemal by však byť taký dramatický, aby ohrozil pretrvávajúcu nadpolovičnú podporu vstupu. „Som radšej, keď je národ informovaný, ako keď je neinformovaným spôsobom nadšený,“ myslí si Šebej. (mar)