České akcie na trhu uchádzačov o vstup do Európskej únie majú v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi relatívne vysokú hodnotu. Českým vyjednávačom sa darí hrať s ostrieľanými bruselskými úradníkmi vyrovnanú partiu. Nedávno sa podarilo dosiahnuť kedysi nemožné: hlavné politické strany sa zhodli na postoji k jednému z dôležitých vyjednávacích okruhov.
Napriek tomu to v integračnom úsilí Českej republiky začína škrípať, a to v oblasti kľúčovej – podpore vstupu do únie medzi obyvateľmi. Podľa niekoľkých prieskumov verejnej mienky nielen ubúda ľudí túžiacich po členstve v únii, ale navyše pribúda i odporcov vstupu. Práve občania budú mať konečné slovo: o vstupe do EÚ sa bude rozhodovať vo všeľudovom hlasovaní.
Pomer sa mení
Česi sú trochu chladnejším postojom k vstupu do únie známi už dlhší čas – v susednom Poľsku je napríklad podpora členstva tradične vyššia.
Pred niekoľkými dňami uverejnený spoločný prieskum spoločnosti STEM a TNS Factum poukázal na už predtým tušený trend. V porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol v ČR počet zástancov vstupu do únie zo 48 na 40 percent, naopak z 15 na 22 percent stúpol počet odporcov. Podobný vývoj ukázal i prieskum uverejnený koncom júla agentúrou CVVM – tam sa v porovnaní s rokom 2000 zmenil pomer z 59:24 na 54:29.
Strach z ovládnutia
Prečo vlastne – síce pomaly, ale isto – odpor Čechov k Európskej únii rastie? Jedna hlavná príčina zrejme neexistuje, dôvody sa dajú rozdeliť do dvoch skupín: krátkodobé a dlhodobé. Medzi tie prvé patrí napríklad skutočnosť, že vstupné rozhovory sa dostávajú do rozhodujúcej fázy, keď prichádzajú na rad tie najdôležitejšie kapitoly. Napríklad prieskum STEM-TNS Factum bol robený v máji, keď začínali vrcholiť spory o obmedzenie pohybu pracovných síl z nových členských krajín.
Svoje zohrávajú i občasné slovné prestrelky medzi českými a bruselskými predstaviteľmi. Napríklad niektoré verejne i neverejne prednesené výpady európskeho komisára Güntera Verheugena voči Václavovi Klausovi o vplyve jeho prípadného volebného víťazstva na vstup ČR do únie najskôr vyvolali medzi mnohými Čechmi (a zďaleka nielen Klausovými prívržencami) dojem, že Brusel sa už teraz vŕta vo veciach, do ktorých ho nič nie je.
Strach, často iracionálny, z prílišného vplyvu bruselských politikov (či skôr úradníkov) na dianie v členských krajinách je aj zároveň jednou z hlavných príčin dlhodobej skepsy voči únii. Niektorí Česi sa totiž boja, že vstupom do EÚ prídu o časť suverenity – čo je síce pravda, ale nie je to také drastické, ako by sa na prvý pohľad zdalo.
Škodí aj idealizácia
Proeurópskej osvete však škodia i niektorí horliví zástancovia členstva v únii, predovšetkým politici opozičnej štvorkoalície. Idealizácia vstupu do EÚ bez upozorňovania na negatíva v ľuďoch vyvoláva nereálne nádeje. Ich výsledkom je potom frustrácia a sklamanie pri kontakte s realitou. To je živná pôda pre politikov schovávajúcich svoj odpor k únii za „eurorealizmus“.
Aj tak sa nedá povedať, že by sa Česi obrátili k únii chrbtom. Skupina podporujúca vstup do EÚ je stále najväčšia a len dve percentá ľudí podľa prieskumu predpokladajú, že Česká republika sa členom únie nikdy nestane.
PRE SME – PETR PEŠEK, TV Prima, Praha