„Je to záležitosť psychiky a skutočne sa stáva, že ľudia sa jednoducho biopredpovedi počasia prispôsobia. Vsugerujú si bolesti hlavy či iné ťažkosti, pretože nosia vo vedomí informáciu o záťažových stupňoch,“ hovorí primárka oddelenia urgentnej medicíny Nemocnice s poliklinikou v Rožňave MUDr. Anna Vidóová.
Na zdravotný stav, najmä starších osôb, vplývajú aj prudké teplotné zmeny. „Výkyvy počasia sa prejavujú predovšetkým u pacientov, ktorí majú problémy s krvným tlakom. Reagujú citlivejšie a registrujeme u nich o niečo viac zásahov zameraných na túto diagnózu.“
Primárka ARO a rýchlej zdravotníckej pomoci v revúckej nemocnici MUDr. Tatiana Vigodová, hovorí, že zmeny počasia môžu na ľudí vplývať veľmi subjektívne, ale aj objektívne. „U pacientov, ktorí sa veľmi zameriavajú na svoju osobu, je predpoklad, že si ťažkosti vsugerujú. Každý stupeň biopredpovede však udáva charakteristické príznaky chorôb a napríklad pri zmene tlaku vzduchu registrujeme zvýšený počet hospitalizovaných pacientov.“ V rimavskosobotskej záchranke sa počty výjazdov k pacientom zhodujú s rizikovosťou udávaného biostupňa. Primár oddelenia urgentnej medicíny MUDr. Borislav Benedek hovorí, že najčastejšie sa hlásia srdciari a ľudia s vysokým krvným tlakom.
Podľa vedúcej Centra poradensko-psychologických služieb v Rožňave Babely Ivanovej sa biostupňami riadia najmä psychicky labilnejšie osoby. Ide o osamotených ľudí, ktorí nemajú partnerov ani deti, žijú sami. „Majú tendenciu pozorovať sa, ovplyvňujú sami seba, nemajú zmysel života, preto zvolia únik k chorobám. Poznám ľudí, ktorí rovnako úzkostlivo sledujú horoskopy. Riadia sa podľa nich natoľko, že ak im ich tvorcovia odporúčajú nevychádzať z domu, aby sa im niečo neprihodilo, naozaj tak urobia. Natoľko sa s prognózou stotožnia, že stačí, aby išli vyniesť smeti, a práve vtedy nešťastne spadnú alebo zakopnú. Mnohí z nich nepotrebujú liečbu, skôr sa chcú niekomu vyrozprávať. Často je to práve lekár, ktorého považujú za osobu hodnú dôvery, a zveria sa mu,“ hovorí Ivanová. (jk, sk)