Myslíte si, že nám bude v EÚ lepšie?
„Určite áno, aj keď nie z krátkodobého hľadiska.“
Zaručíte sa za to, čo tvrdíte?
„Áno, na základe poznatkov z predchádzajúcich rozšírení EÚ. V súčasnosti má Slovensko per capita 47 percent priemeru HDP v EÚ, pričom na základe minulých rozšírení tento HDP zatiaľ v každej krajine stúpal, napríklad v Portugalsku z 54 percent v roku 1986, keď vstúpilo do EÚ, na 73 percent v roku 2001.“
Prečo si myslíte, že nezosúladením noriem výrobkov by skolaboval vzájomný obchod v rámci únie?
„Pretože, ak by po rozšírení Európskej únie (ak teda hovoríme o spoločnom trhu) existovalo napríklad 25 rôznych štandardov kvality, vzájomná obchodná výmena by nefungovala tak dobre, ako funguje v rámci únie teraz. Napriek tomu únia stanovuje štandardy len pri niektorých komoditách, napr. kvalita potravín, avšak v konečnom dôsledku to slúži len spotrebiteľom. Určitá miera harmonizácie na úrovni únie je jednoducho nevyhnutná.“
Myslíte si, že sa krátkodobo zhorší sociálna situácia aj dôchodcom?
„Dôchodky sa bezprostredne po vstupe do únie výrazne nezvýšia. EÚ v tomto zmysle predpokladá len istú koordináciu národných systémov. Aj súčasná dôchodková reforma nemá so vstupom do únie priamo spoločné nič. Ľuďom v produktívnom veku sa preto dôchodky po vstupe do únie zvýšia len nepriamo, to znamená, keď budú viac zarábať, čo bude spôsobené rastom produktivity, budú si môcť viacej sporiť na starobu.“
Myslíte si, že „socialistické“ deformácie ekonomiky EÚ, ako napríklad dotácie poľnohospodárom, kvóty atď. nebudú prekážkou konkurencieschopnosti únie voči USA a napríklad Japonsku?
„Práve socialistický systém európskeho poľnohospodárstva zabezpečuje dostatočné príjmy poľnohospodárov, pretože ceny poľnohospodárskych komodít v únii sú niekoľkonásobne vyššie ako vo svete. Okolo roku 2006 sa plánuje reforma tejto politiky a myslím si, že tým sa konkurencieschopnosť únie len zvýši. EÚ bude ekonomickým blokom so 450 miliónmi obyvateľov, s HDP 9 231 miliárd eur, pričom vzájomná obchodná výmena bude predstavovať 19 percent svetového obchodu. A to už niečo znamená.“
Nezdá sa vám, že momentálne je EÚ čisto socialistický spolok?
„Na základe štruktúry vlád členských štátov je toto tvrdenie možno opodstatnené, avšak jediná stranícka línia je v Európskom parlamente. Únia je zmesou konzervatívnej, liberálnej aj sociálnodemokratickej ideológie.“
Myslíte si že Slovensko potrebuje úniu alebo únia potrebuje nás?
„Je to práve Slovensko, ktoré potrebuje Európsku úniu, osobne si nedokážem predstaviť našu krajinu obkolesenú vonkajšou colnou tarifou. Aj únia potrebuje Slovensko ako súčasť desiatich kandidátskych krajín, ktoré ašpirujú na vstup, aby tým zlepšila práve svoju konkurencieschopnosť a pozíciu v globálnom svete.“
Skúste žiť celý mesiac za 8200 korún, pracovať 30 km od bydliska, slušne sa obliekať, lebo ste učiteľom a podobne… a ešte chcete, samozrejme, aj cestovať.
„Po vstupe Slovenska do únie bude rásť produktivita, čo bude spôsobené voľným pohybom kapitálu, prílevom zahraničných investícií a odstránením rôznych bariér. Reálne sa dá predpokladať, že stúpnu aj platy, ale toto sa bude týkať prevažne súkromného sektora: verejná správa - školstvo nevynímajúc, je stále záležitosťou štátu - únia tu nič nestanovuje.“
Ako to vidíte so zapojením sa do Európskej menovej únie?
„Slovensko má povinnosť prijať euro, menová únia sa stala súčasťou acquis. Slovensko však vstupom neprijme euro hneď, na to bude musieť splniť tzv. maastrichtské kritériá týkajúce sa inflácie, deficitu štátneho rozpočtu, dlhodobých úrokových mier, verejného dlhu atď. Osobne sa domnievam, že kandidátske krajiny by mali so vstupom do eurozóny počkať, pretože ich čakajú mnohé výdavky na implementáciu štandardov únie (200 - 250 mld korún). Štátny rozpočet v EMÚ môže mať deficit len 3 percentá HDP, čo znamená že pri týchto výdavkoch by sa Slovensko mohlo dostať medzi dve mlynské kolesá.“
Znamená princíp subsidiarity stratu suverenity SR?
„Subsidiarita pochádza z katolíckej vieronáuky, z encykliky pápeža Pia XI., tzn. inštitúcie (európske) majú regulovať len to, čo členský štát už nie je schopný efektívne a najlepšie dosiahnuť. Slovensko sa vzdá časti svojej suverenity v prospech únie práve v tých oblastiach, kde už nie je v pozícii prijať zákony samostatne. Vstupom do únie však Slovensko v konečnom dôsledku svoju suverenitu a pozíciu posilní.“
(skrátené)
Názory prezentované v tejto diskusii nie sú oficiálnym stanoviskom Delegácie Európskej komisie v Bratislave.