Brusel 29. mája (TASR) - Rusko požaduje od Európskej únie finančné kompenzácie za jej rozšírenie o krajiny východnej Európy a žiada tiež stanovenie pevného termínu zavedenia bezvízového režimu. Aj o týchto otázkach budú najvyšší predstavitelia EÚ a Ruska rokovať v sobotu na 11. spoločnom summite v Petrohrade.
Úniu budú okrem predsedu Európskej komisie Romana Prodiho, vysokého predstaviteľa Javiera Solanu a lídrov 15 súčasných členských štátov prvýkrát zastupovať aj prezidenti alebo premiéri desiatich vstupujúcich krajín. Za Slovensko sa do Petrohradu chystá prezident Rudolf Schuster.
Moskva a Brusel prídu do Petrohradu, ktorý oslavuje 300. výročie svojho založenia, s rôznymi cieľmi. Rusko by do spoločnej deklarácie rado dostalo prísľub, že EÚ zruší víza pre jeho občanov od roku 2007. Hoci únia z dlhodobého hľadiska nevylučuje zavedenie bezvízového režimu, pevný dátum väčšina členských krajín odmieta a rok 2007 považuje za predčasný.
Ďalším sporným bodom je blížiace sa rozšírenie EÚ o desať krajín, z ktorých väčšina je z niekdajšieho sovietskeho bloku. Moskva tvrdí, že ju rozšírenie poškodí, pretože okrem iného zvýši clá pre jej obchod so Slovenskom, Poľskom či Maďarskom.
Tieto krajiny po vstupe do EÚ pristúpia k dohode o partnerstve a spolupráci medzi úniou a Ruskom a Moskva je ochotná dodatkový protokol podpísať iba v prípade, že dostane akési odškodné. Diplomatické kruhy v Bruseli však kompenzáciám za rozšírenie nedávajú žiadne šance.
Odmietavo tiež reagujú na požiadavku Ruska, aby podobne ako v NATO vznikla akási formálna rada 25+1, ktorá by inštitucionalizovala vzájomné vzťahy. Brusel si vie predstaviť takúto užšiu spoluprácu v oblasti justície či zahraničnej politike, nie však v kľúčových oblastiach integrácie ako vnútorný trh či hospodárska súťaž.
Ďalšou citlivou otázkou je situácia v Čečensku, kde existuje podľa diplomatov dobrá šanca na spoločné vyhlásenie. EÚ v ňom vyjadrí nádej na mierové riešenie konfliktu a zdôrazní dôležitosť rešpektovania ľudských práv.
Brusel tiež bude v Petrohrade na Moskvu tlačiť, aby čo najskôr ratifikovala Kjótsky protokol o znižovaní emisií tzv. skleníkových plynov a odblokovala rokovania o readmisnej dohode.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab