ch po celý rok. Nakoniec k tomu významne prispel aj prechod z chovu moriek v kurínoch na chov vo výbehoch voľným pasením.
Napriek tomu, že voľný chov moriek je u nás dobre známy, nemecké skúsenosti môžu byť poučné. Nemeckí chovatelia tvrdia, že pre rozšírenie voľného chovu bolo rozhodujúce poznanie, že najvhodnejšie na tento účel sú čierne morky so strieborným leskom. Tento typ moriek sa vyznačuje robustnosťou, vyššou kvalitou mäsa, nižšou výkrmovou hmotnosťou a podielu mäsa na prsiach. Pritom výborne znáša pasenie. Osobitne sa osvedčilo šľachtenie z Anglicka, označované ako Kellyho bronzové morky. Morky z tohto šľachtenia vážia 9 kilogramov, moriaky 15 kilogramov. Okrem bronzových moriek sú vhodné aj niektoré tradičné biele, vyšľachtené na výkrm, napríklad T9 morky z Francúzska.
Morky možno voľne chovať a pásť najskôr od veku šesť týždňov. Vtedy sú menej náročné na teplo a ich operenie je odolné proti vode. Morky spásajú čerstvú, nezvädnutú trávu. Päťsto mladých moriek vraj ročne spása približne hektár lúk. Na výkrm moriek však pasenie nestačí, preto sa im pridáva ešte kŕmna zmes, ktorú tvorí šrot z obilnín, kukurice a hrachu. Nemá chýbať ani piesok, seno a škrupiny na podporu ich trávenia.
Lúky, ktoré morky spásajú, sa ohradzujú plotom z pletiva, ktorý má byť vysoký 1,5 metra a zahrabaný do pôdy, aby boli morky chránené pred líškami. Výbehy treba každý rok obmieňať, aby sa oslabil infekčný tlak chorôb na chov. Vo výbehu, kde sa pasú morky, sa zriaďuje aj malý prístrešok ako úkryt. Slúži najmä mladým morkám, staršie ho vyhľadávajú predovšetkým na dokŕmenie.
Do šiestich týždňov sa morky chovajú osobitne v kuríne. S chovom začíname už začiatkom marca. Čo sa týka ustajňovacej plochy pre malé morky, musíme počítať s desiatimi zvieratami na meter štvorcový. V kuríne majú mať morky aj bidlá na hradovanie, ktoré rady využívajú.
Voľný chov moriek pasením na lúke prináša mnoho výhod. Dosahuje sa lepší zdravotný stav, pretože v uzavretom priestore sú častejšie choré. Zlepšuje sa kvalita mäsa a menšie sú aj investičné náklady.
Ing. PETER DRÁČ