Určite ste už počuli o rybe fugu, delikatese, ktorú my, Japonci, jedávame od pradávnych čias. Vo vodách oceánu obmývajúceho našu ostrovnú krajinu žije zhruba štyridsať druhov fugu. Túto milo vyzerajúcu rybu charakterizuje niekoľko znakov: telo okrúhle ako lopta, ktoré v situácii ohrozenia ešte výraznejšie zväčší svoj objem, lebo keď ide fugu o život, zúfalo pije. Brucho si vtedy úplne zaplní vodou. Fugu nemá brušnú plutvu, iba akési krídelká, ústa pripomínajú vtáčí zobáčik. Najpodstatnejší znak fugu je však neviditeľný. Niektoré časti tela ryby obsahujú smrteľný jed. V Japonsku je známych mnoho prípadov úmrtia na otravu rybou fugu. Aj preto zákony v minulosti občas nedovoľovali konzumáciu tejto ryby.
Otrava sa najskôr prejaví tŕpnutím pier, rúk a nôh, labužník dostáva závraty a bolí ho hlava. Má problém hovoriť, bolí ho žalúdok a vracia. Napokon stratí vedomie, ťažko dýcha a do 24 hodín skoná.
Prečo vlastne Japonci neodolajú zvodom chutnej fugu, napriek smrteľnému riziku?
Celkom prvý predseda vlády v histórii Japonska pán Hirobumi Ito navštívil onoho času mesto Šimonoseki na západe ostrova Honšu. V hoteli mu naservírovali, aj napriek zákazu vtedajších zákonov, rybu fugu. Predseda vlády bol taký očarený jemne korenistou chuťou skvelého bieleho mäsa fugu, že dal okamžite mestu Šimonoseki povolenie na predaj a konzumáciu tejto pochúťky. Odvtedy je fugu povýšená na jednu z najdrahších kulinárskych špecialít, zvlášť druh „Tora fugu“, sfarbená ako tiger (čiže tora). Tých je veľa práve pri brehoch mesta Šimonoseki.
Kuchári, ktorí sa chcú pustiť do prípravy fugu, musia mať špeciálnu licenciu. Musia byť vyškolení, ako rybu vyčistiť a naporcovať. Jed obsahuje pečeň a samičie vajíčka, ktoré treba neporušene odstrániť. Niektoré fugu sú však obojpohlavné a občas sa dá iba ťažko rozlíšiť, či ide o samčeka, alebo samičku. Jed sa nazýva Tetrodotoxin a je 500– až tisíckrát silnejší ako kyanid draselný. Párkrát som aj ja jedol fugu, dusenú i surovú, bol to tenulinký plátok ryby bez ničoho. Takéto jedlo nazývame sašimi, a dusené či surové, vždy je veľmi drahé.
Len pre zaujímavosť – fugu voláme obyčajne „teppou“, čo znamená zbraň. Pretože v tomto prípade je isté, že ak budete zasiahnutý, zomriete. Za posledných 15 rokov zomrelo na otravu rybou fugu vyše 30 ľudí. Väčšina z nich boli rybári, ktorí sa pustili do prípravy a jedenia fugu bez potrebných vedomostí. Ďalšiu skupinu tvorili vyberači kontajnerov, ktorí pojedli odhodené jedovaté vnútornosti.
Masahiko