
Mladý Palestínčan prelieza múr, ktorý oddeľuje Jeruzalem od Západného brehu. Ľudia ako on neveria, že rokovania medzi Abbásom a Šaronom niečo zmenia. FOTO– REUTERS
Druhé stretnutie izraelského premiéra Ariela Šarona s palestínskym premiérom Mahmúdom Abbásom už v sebe nemalo čaro ani význam prvého, ktoré sa odohralo po mesiacoch nekomunikácie a násilia. A neudialo sa na ňom ani nič prevratné. Bolo to jednoducho pracovné stretnutie, a tak by sa aj malo hodnotiť.
Jeho posolstvo je čiastočne zaujímavé tým, že obaja premiéri pred trojstranným summitom s americkým prezidentom Bushom na budúci týždeň v jordánskej Akabe chceli vyzerať trochu konštruktívnejšie.
Aj preto hovoril Abbás o snahe uzavrieť prímerie s Hamasom, aj preto Šaron prisľúbil sťahovanie izraelských vojsk z palestínskych území a uvoľňovanie reštrikcií. Oba tieto ústretové kroky, pravda, ak sa zrealizujú, sú začiatkom napĺňania prvej fázy cestovnej mapy. Mimochodom, dnešným dňom už mala byť ukončená, dokonca už malo byť po palestínskych voľbách.
Premiéri však sľúbili niečo, na čo nemajú priamy dosah. Abbás ešte nevie, či Hamas skutočne prímerie podpíše a či ho aj bude dodržiavať. Spôsob, akým odmietol výsledky stretnutia Šaron-Abbás, naznačuje, že táto možnosť je otázna. Krátko po ich schôdzke hovorca Hamasu vyhlásil, že Šaronove návrhy sú len pieskom vmietnutým do očí Palestínčanov.
Šaron sa nevie zaručiť, či po prípadných útokoch alebo zvýšenej frekvencii pokusov o ne opäť nezavelí svojim vojakom, aby napochodovali späť.
Navyše, ponuky, ktoré si premiéri dali, nie sú napriek oficiálnym deklaráciám pre druhú stranu až tak veľmi uspokojujúce. Izrael nie je spokojný s tým, že Abbás sa snaží o uzavretie prímeria s teroristami. Jeruzalem žiada zničenie teroristickej siete. Navrhuje zatýkanie teroristov, ich odzbrojenie, zásahy proti samovražedným atentátnikom a ukončenie protiizraelského štvania v palestínskych médiách a školách.
Palestínčania síce privítali Šaronovu ponuku na stiahnutie sa z časti palestínskych území a ich postupné odovzdávanie pod palestínske bezpečnostné sily, ale požadujú masívnejší odchod. Zároveň však priznávajú, že v mestách na Západnom brehu je ich bezpečnostná štruktúra príliš oslabená na to, aby mohli po Izraelčanoch nad nimi prevziať kontrolu.
Na stretnutí Šaron tiež prisľúbil uvoľnenie reštrikcií voči Palestínčanom, čiastočné uvoľnenie ich zmrazených peňazí aj prepustenie väzňov. Dvoch významných palestínskych lídrov prepustil už včera. To sľúbil už po prvej schôdzke, ale po vlne atentátov od svojho sľubu odstúpil.
Významným bodom stretnutia bol pokus sformulovať spoločné stanovisko, ktoré by spolu s prezidentom Bushom mali premiéri publikovať po summite v Akabe. Malo by potvrdiť ukončenie násilia a začiatok realizácie cestovnej mapy.
Americká administratíva by takéto spoločné vyhlásenie privítala, ale podľa washingtonských zdrojov je skeptická a celý summit nechce zbytočne dramatizovať. Čo je mimoriadne rozumný prístup.
JANA MIKUŠOVÁ