é partnerstvo," uviedol predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi po rokovaniach s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Petrohrade. "Povedal som Vladimirovi, že sme ako vodka a kaviár".
Diplomati predpovedali, že stretnutie konané počas veľkolepých osláv 300. výročia založenia druhého najväčšieho ruského mesta, by mohlo byť poznačené tlakom EÚ v otázke čečenských povstalcov a vnútornými nezhodami kvôli vojne v Iraku. Nakoniec však Moskva a európska pätnástka, ktorá sa na budúci rok rozšíri o desať prevažne postkomunistických štátov, zanechala trhliny minulosti. Boli pochybnosti o tom, že obe strany vydajú spoločné vyhlásenie ako gesto ukázať súlad.
Európski lídri, ktorí tradične kritizovali Rusko kvôli Čečensku, sa tejto otázky dotkli len málo. Namiesto toho privítali Kremľom podporovanú ústavnú reformu z marca, ktorá zakotvila separatistický región v rámci Ruska. Čečenskí povstalci odmietli hlasovanie ako politickú frašku, čo bolo Putinovým víťazstvom. "Vyzývame Rusko, aby pokračovalo vo svojom úsilí k politickému urovnaniu," povedal grécky premiér Kostas Simitis počas rozhovorov v Petrohrade. "Hlasovanie za referendum spolu s garanciou amnestie sú významnými krokmi v tomto smere," uviedol ďalej Simitis, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ. Britský premiér Tony Blair označil marcové referendum ako "veľmi významný krok vpred".
Záverečné spoločné vyhlásenie obsahuje len neurčito formulovanú výzvu na ochranu ľudských práv v regióne a odsúdenie "akéhokoľvek násilia, najmä teroristických útokov". Neobsahuje však žiadnu priamu kritiku ruského vedenia v separatistickom Čečensku a ignoruje požiadavku kritiky Moskvy zo strany skupín pre ľudské práva.
EÚ a Rusko sa nedohodli v otázke bezvízového cestovania v Európe. "Cieľom našej politickej zodpovednosti je najrýchlejšie odstránenie bariér v pohybe ľudí, ktoré dnes rozdeľujú milióny Rusov a Európanov," uviedol Putin vo svojom vystúpení. Prezident dosiahol iba súhlas s ďalšími rozhovormi o tejto otázke. Európania sa obávajú, že zrušenie víz by prinieslo záplavy prácechtivých imigrantov z Ruska a strednej Ázie. EÚ zase nedosiahla určenie špecifického dátumu ruskej ratifikácie Kjótskeho protokolu o globálnom otepľovaní. "EÚ verí, že Rusko ratifikuje protokol pred moskovskou konferenciou o klíme v septembri," uviedol Prodi. "Ak sa naša agenda bude oneskorovať, naša dôveryhodnosť bude ohrozená."