Tohtoročná turistická sezóna je podľa slov konzula slovenského veľvyslanectva v Záhrebe Mariána Baláža pokojnejšia ako vlani, keď riešili ťažkú haváriu slovenského vodiča so smrteľnými následkami pre občana Chorvátska. Tento rok vydávajú najmä náhradné doklady s platnosťou 30 dní na cestu domov. „Väčšina dokladov bola ukradnutá s peniazmi alebo samostatne. Často ide o nedbanlivosť turistov – zoberú si taštičku s dokladmi a peniazmi na pláž, nechajú ju na brehu a idú sa kúpať,“ hovorí. Turista, ktorý prišiel o doklady, by mal ohlásiť krádež na chorvátskej polícii. Predíde sa tak prípadným problémom v budúcnosti, ak by bol pas zneužitý.
Konzulát v Ankare riešil toto leto prípad mladého muža, ktorý bol istý čas nezvestný. „Nakoniec sa ukázalo, že je v poriadku – odcestoval do Iránu a neoznámil to,“ povedal konzul.
Konzulát v Madride denne vydá minimálne jeden náhradný doklad. „Ľudia prichádzajú o pasy nepozornosťou, ale často sú to aj násilné krádeže. Nedávno tak okradli štyroch ľudí na pláži v Barcelone,“ hovorí Anton Jurkovič, konzul veľvyslanectva.
Niekoľko našich občanov španielska polícia zatkla. „Išlo najčastejšie o krádeže a jazdu pod vplyvom alkoholu. Ale mali sme tu aj drogy a falšovanie dokladov. Nedávno nás španielska polícia informovala, že vyhostila 13 ľudí, ktorí pracovali načierno,“ povedal Jurkovič. Na rozdiel od minulého roku ambasáda v Madride nezaznamenala prípady väčších skupín Slovákov, ktorí naleteli falošným sprostredkovateľom práce.
„Pre Egypt a pre ostatné krajiny v našej pôsobnosti (Jemen a Sudán) riešime tento rok len bežné záležitosti – náhradné doklady, mali sme prípad občana, ktorý pricestoval bez víz. Naši turisti sú väčšinou len v Káhire a v prímorských oblastiach. Držia sa v skupinách, a prípadné problematické záležitosti riešia cestovné kancelárie,“ povedal pre SME Žigmund Bertók, chargé d‘affaires veľvyslanectva v Káhire.
Konzulárne oddelenie veľvyslanectva v Aténach riešilo smutnú záležitosť – v dvoch prípadoch vybavovali prevoz telesných pozostatkov slovenských občanov, ktorí sa utopili v Grécku.
„Oproti minulému roku sa zvýšil počet okradnutých slovenských turistov, dokonca medzi nimi boli aj pracovníci slovenských cestovných kancelárií. Odcudzené boli cestovné pasy alebo peniaze. Doteraz sme vydali 16 náhradných cestovných dokladov potrebných na návrat na Slovensko. Na základe tvrdenia slovenských občanov a potvrdení miestnych policajných orgánov išlo vo väčšine prípadov o krádeže z hotelových izieb alebo z dopravných prostriedkov,“ informovala Monika Biela, konzulka veľvyslanectva v Grécku.
Veľvyslanectvo riešilo aj žiadosť príbuzných o zistenie miesta pobytu dvoch nezvestných slovenských občanov, prípad poškodenia súkromnej jachty slovenského občana a v spolupráci s honorárnym konzulom v Tesalonikách dopravnú nehodu autobusu jednej zo slovenských cestovných kancelárií. Zatiaľ nezaznamenali žiaden prípad zatknutia slovenského občana.
Izrael
Z Izraela tento rok vyhostili niekoľko skupín našich občanov, ktorí pracovali načierno. Napriek bezvízovému styku izraelské imigračné úrady odmietli vpustiť do krajiny našich občanov, u ktorých sa domnievali, že tam budú ilegálne pracovať. Zastupiteľský úrad riešil odlety týchto ľudí do vlasti.
BARBORA TANCEROVÁ