Do vstupu však ešte zostáva jeden rok. Za akých podmienok sa dá v zahraničí študovať dnes? V susednej Viedni, kde po Prahe študuje azda najviac slovenských študentov, ich desiatky študujú už roky.
Existuje niekoľko možností ako sa na Viedenskú univerzitu dostať. Prvý predpoklad je jazyk. Nemčinu by ste mali ovládať aspoň na úrovni stredne pokročilých, aby ste sa dokázali dorozumieť a sledovať prednášky či semináre. Na základe vašich dokumentov, odporúčaní, prípadne osobného rozhovoru študijná komisia určí, či ste povinní zložiť skúšky z jazyka. Na Viedenskú univerzitu sa nerobia príjmacie pohovory, ako u nás (výnimkou sú talentové skúšky na umelecké školy). Základným predpokladom je úspešne zložená maturita. Ak máte maturitu z bilingválnej (nemeckej) strednej školy, ste (na základe dohôd škôl) automaticky pripustení k štúdiu, takisto ak máte rakúsku maturitu. Slovenská maturita zodpovedá rakúskej, a tak ani slovenskí študenti nemusia v Rakúsku robiť špeciálne príjmacie pohovory. Ak však chcú študovať vo Viedni, musia sa preukázať potvrdením o prijatí na slovenskú vysokú školu. Bez neho nebudú pripustení k štúdiu.
Na základe bilaterálnej dohody medzi Rakúskom a Slovenskom nemusia slovenskí študenti platiť za štúdium, nemôžu však dostávať štipendium (vynímajúc program Erazmus, ktorý však má iné podmienky a týka sa štúdia v zahraničí v rozsahu 3 až 12 mesiacov), ani prídavky na štúdium. Jediným povinným poplatkom zostáva zápisné, ktoré sa platí poukážkou každý semester vo výške 13,86 eura.
Každý študent, ktorý má záujem o štúdium vo Viedni, musí dodržať inskribačnú lehotu a zapísať sa na štúdium v čase od 1. júla do najneskôr 1. septembra na zimný semester, alebo do 1. februára na semester letný, ktorým takisto môže úspešne začať štúdium. Potrebné formuláre získate na študijnom oddelení danej univerzity, všetky dokumenty (maturitné vysvedčenie, potvrdenie o prijatí resp. štúdiu na VŠ etc.) musíte priniesť preložené a úradne overené. Na základe splnenia všetkých podmienok, vám univerzita poštou zašle potvrdenie o povolení na štúdium a na študijnom oddelení dostanete školský preukaz.
Študijný systém na rakúskych univerzitách sa od nášho trošku líši. Najdôležitejším rozdielom je rozvrh, ktorý nie je pevne stanovený a študent sa nezaraďuje do krúžku alebo triedy. Počas štúdia nemáte stály krúžok, do ktorého patríte. Nemáte tých istých spolužiakov, ako to býva u nás. Prednášky a semináre navštevujete podľa toho, ako si ich sami určíte. Pravidelne začiatkom každého semestra ponúkajú starší študenti informácie o odboroch, ako si zostaviť rozvrh a nestratiť sa. Existuje aj množstvo brožúr a návodov, „ako na to“.
Pobyt vo Viedni nie je pre našich študentov lacný, ceny internátov sú podstatne vyššie ako u nás, no zároveň poskytujú o niečo väčší komfort. Miesto si treba zabezpečiť veľmi skoro, lebo rovnako ako u nás je núdza o miesta. Cena sa pohybuje v priemere od 135 do 200 eur za mesiac. Pre bratislavských študentov je výhodou vlakové spojenie Petržalka-Viedeň. V ponuke sú lístky pre študentov, týždenné (asi 440 Sk) i mesačné (asi 1600 Sk), desiatky študentov túto možnosť využívajú. Bližšie informácie získate aj na internetových stránkach www.univie.ac.at , www.univie.ac.at/studentpoint , www.wu-wien.ac.at, www.tuwien.ac.at.
JANA HOFFSTäDTEROVÁ