Podľa dekanky fakulty doc. PaeDr. Zdenky Gadušovej, CSc., objektivitu prijímacích pohovorov zabezpečujú štyrmi variantmi testov: "Testy sa rozdávajú v zmesi, takže nikto nevie, ktorý dostane." Po napísaní testov študenti oddychujú a pedagógogia opravujú práce. Spravidla to stihnú do hodiny, takže študenti vedia, ako dopadli ešte pred ústnou skúškou. "Každý opravujúci sa musí pod opravený test podpísať. Keby k čomukoľvek prišlo, bude braný na zodpovednosť," vysvetľuje Gadušová.
Ako dekanka a bývalá prodekanka sa zatiaľ so sťažnosťou na priebeh prijímacieho procesu nestretla.
Akadémia policajného zboru vsádza na anonymitu
Na policajnú akadémiu sa tento rok hlási desaťnásobne viac študentov, ako môžu prijať. Dôveryhodnosť prijímačiek sa snažia zabezpečiť pomocou anonymity. "Uchádzač po celý čas prijímacieho konania a vo všetkých častiach prijímacej skúšky uvádza len pridelené registračné číslo," informovali nás na študijnom oddelení
Konkrétny variant testov v deň prijímacej skúšky náhodne vyberá rektor. Skúška pozostáva z viacerých písomných častí, po každej z nich predseda skúšobnej komisie za prítomnosti členov komisie vyčiarkne tie otázky, na ktoré uchádzač neodpovedal. Vylúči sa tak možnosť ich doplnenia alebo dodatočných opráv. "Po tejto procedúre rektorom poverený akademický funkcionár prevezme od predsedu skúšobnej komisie test a odovzdá mu šablónu, podľa ktorej sa test hodnotí. Komisia počas písania testov a opráv neopúšťa miestnosť."
Uchádzač sa dozvie výsledky ešte v ten istý deň.
Právo Trnava: Študent sa pozerá, ako sa jeho test opravuje
Tohtoroční uchádzači o štúdium práva na Trnavskej univerzite majú šancu 1:6, že budú prijatí. Podľa dekana fakulty prof. JUDr. Jozefa Prusáka, CSc., aj oni ponúkajú určité garancie, ktoré majú zaručiť objektivitu prijímacieho konania. "Robíme najmä všetko preto, aby študent videl na vlastné oči, ako to chodí."
Systém funguje takto: na skupinu študentov pripadajú dvaja-traja garanti. Každý študent si jedného vyberie. Po napísaní testu garanti pred očami študentov vložia testy do obálky. Obálku zalepia a potom s ňou idú spolu so študentmi do počítačovej miestnosti. Tam si študenti sadnú a na piatich obrazovkách sledujú vyhodnocovanie testov, až kým sa výsledok nedozvie posledný študent.
"Študent sa síce hneď nedozvie, či bol prijatý, alebo nie, ale môže si to vypočítať. Vie, že na teste môže dostať 700 bodov a keď si k tomu pripočíta svoje body za vysvedčenie - tých môže byť 200 - už asi vie, či uspel," hovorí dekan.
Dodáva, že zatiaľ nemali sťažnosť, "žeby niekto videl nejakú nespravodlivosť".
Na práve v Bratislave sa neviem čo robí
Toto dopíšem v pondelok, nakoľko pán rektor má čas až v piatok večer. Taže toto, milá pani jazyková, nemusíte čítať, lebo to v pondelok prepíšem (opakuje sa tu len pocijaná akadémia, aby grafik mohol text zalomiť :-). Uchádzač po celý čas prijímacieho konania a vo všetkých častiach prijímacej skúšky uvádza len pridelené registračné číslo," informovali nás na študijnom oddelení
Konkrétny variant testov v deň prijímacej skúšky vyberá náhodným výberom rektor. Skúška pozostáva z viacerých písomných časti, po každej z nich predseda skúšobnej komisie za prítomnosti členov komisie vyčiarkne tie otázky, na ktoré uchádzač neodpovedal. Vylúči sa tak možnosť ich doplnenia alebo dodatočných opráv.
"Po tejto procedúre rektorom poverený akademický funkcionár prevezme od predsedu skúšobnej komisie test a odovzdá mu šablónu, podľa ktorej sa hodnotí test.
Na práve v Bratislave dávajú dôraz na rovnosť šancí
Prijímacie skúšky na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave budú kopírovať doterajšie, i keď budú podľa nového dekana doc. JUDr. Mariána Vrabku, CSc., trochu vylepšené. Fakulta dáva dôraz najmä na zachovanie rovnosti šancí - všetci uchádzači dostali pri podaní prihlášky brožúru s vypracovanými otázkami a odpoveďami na prijímacie pohovory (je ich okolo 4000).
Testy tento týždeň losuje a tlačí počítač (koľko bude študentov na skúške, toľko bude rôznych testov). Hotové testy rektor uzamkne až do dňa skúšky v trezore.
"Pred skúškou prekontrolujeme študentom doklady, potom sa všetci odoberú do dvoch miestností, kde absolvujú prijímací test. Ku každej otázke priraďujú odpovede áno-nie," vysvetľuje Vrabko. Po ukončení testu idú uchádzači k asistentom, ktorí pred ich očami vyhodnotia test, oznámia im, aké majú percento úspešnosti a študenti podpíšu, že to zobrali na vedomie.
"Keď si zrátajú percento úspešnosti v teste a body za štúdium na strednej škole, odchádzajú z miestnosti a majú predstavu o tom, koľko získali bodov na prijímacích pohovoroch," ukončuje Vrabko.