Poslanci na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu predbežne schválili návrh štatútu, ktorý im okrem iného zaručí jednotný plat asi 8 500 eúr (takmer 350 000 Sk).
V súčasnosti zarábajú europoslanci podľa toho, koľko dostávajú ich kolegovia doma v národných parlamentoch. Preto taliansky europoslanec dostáva mesačne vyše 11 000 eúr, zatiaľ čo jeho španielsky kolega len 2 500 eúr.
Europoslanci dnes súhlasili s návrhom štatútu, ku ktorému sa teraz vyjadrí Európska komisia a v stredu by ho mal EP schváliť v ďalšom hlasovaní. Potom ho predloží Rade EÚ, teda členským krajinám, ktoré majú v rukách konečné rozhodnutie.
Podľa návrhu by mali všetci europoslanci zarábať rovnako, pričom ich plat má predstavovať 50 % platu sudcu Európskeho súdneho dvora, teda okolo 8 500 eúr.
Nové členské krajiny, vrátane Slovenska, majú mať možnosť až do roku 2014 uplatňovať národný systém odmeňovania europoslancov, ak by sa im zdalo, že zarábajú priveľa napríklad v porovnaní s prezidentom či premiérom. Predstavitelia EP však neočakávajú, že sa niektorá nová krajina rozhodne takúto možnosť využiť, keďže platy europoslancov podľa prijatého štatútu pôjdu z peňazí spoločného rozpočtu EÚ, zatiaľ čo "národné" platy by išli zo štátneho rozpočtu príslušnej krajiny. Súčasťou navrhovaného štatútu je tiež zmena uhrádzania cestovných výdavkov členom EP. Zatiaľ čo dnes dostávajú europoslanci paušálnu sumu bez ohľadu na to, koľko cestou z domu do Štrasburgu či Bruselu skutočne minú, v budúcnosti im preplatia len skutočné náklady na cestu, ktoré budú musieť dokladovať letenkami či lístkami na vlak.
Spornou ostáva otázka zdaňovania príjmov europoslancov. Parlament ustúpil od predbežnej dohody s Radou EÚ, že niektoré členské štáty budú mať možnosť zdaňovať platy europoslancov národnou sadzbou namiesto spoločnej európskej. EP ponecháva v tejto otázke všetky možnosti otvorené.
Európsky parlament sa o schválenie spoločného štatútu pre svojich poslancov pokúša od prvých priamych európskych volieb v roku 1979. Aj keby teraz konečne došlo k jeho schváleniu, nový štatút možno nadobudne platnosť až vstupom novej európskej ústavy do platnosti, čo môže byť okolo roku 2006.
Prehľad mesačných platov poslancov EP z jednotlivých členských krajín k septembru 2002 (bez príplatkov): Rakúsko 7500 eúr, Belgicko 5544 eúr, Dánsko 5570 eúr, Fínsko 4541 eúr, Francúzsko 5169 eúr, Nemecko 6878 eúr, Grécko 4800 eúr, Írsko 5984 eúr, Taliansko 11.779 eúr, Luxembursko 4637 eúr, Holandsko 6467 eúr, Portugalsko 3448 eúr, Španielsko 2540 eúr, Švédsko 4800 eúr, Británia 7216 eúr.
(spravodajca TASR Robert Sermek) zll