Kedy euro? Čo najskôr

BRATISLAVA – Korune zostáva zrejme už len päť či šesť rokov, kým ju nahradí euro. Ministerstvo financií a Národná banka Slovenska chcú euromenu prijať čo najskôr. Presný dátum ani kurz, v akom sa bude z korún na eurá prepočítavať, nebude známy ešt

BRATISLAVA – Korune zostáva zrejme už len päť či šesť rokov, kým ju nahradí euro. Ministerstvo financií a Národná banka Slovenska chcú euromenu prijať čo najskôr. Presný dátum ani kurz, v akom sa bude z korún na eurá prepočítavať, nebude známy ešte niekoľko rokov.

O eure nebude referendum, k jeho prijatiu sa zaviažeme vstupom do Európskej únie. „Otázka nestojí tak, či vstúpiť, ale kedy vstúpiť. Výhodné je čo najskôr. Až po vstupe do menovej únie budeme čerpať všetky výhody členstva,“ vyhlásil guvernér národnej banky Marián Jusko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Technicky môžeme euro prijať najskôr v roku 2007. „Keď budeme udržateľným spôsobom plniť kritériá. Obdobie, v ktorom by sa mohol vstup uskutočniť, je medzi rokmi 2008 a 2010, alebo skôr 2008 a 2009,“ spresnil minister financií Ivan Mikloš. Splnenie kritérií zabezpečia podľa neho reformy, najťažšie to bude s verejným deficitom.

Vstupu do menovej únie predchádza niekoľko krokov. „Celý proces trvá zhruba štyri roky,“ vysvetlila viceguvernérka NBS Elena Kohútiková. Jeho súčasťou bude rokovanie o kurze, v akom sa zmenia koruny na euro. Od toho bude závisieť, na akej cenovej úrovni sa oproti zvyšku eurozóny ocitneme.

Naše ceny sú dnes približne 40 percent z európskych, prijatie eura ale podľa guvernéra nespôsobí žiadne dramatické zdražovanie. „To je dlhodobý proces. K inflácii môže prispieť jedným, maximálne dvomi percentami ročne,“ tvrdí Jusko.

SkryťVypnúť reklamu

Euro chcú čo najskôr prijať prakticky všetky kandidátske krajiny, najčastejšie sa hovorí o roku 2007. Samotná únia upozorňuje, aby noví členovia nevstupovali nepripravení. „S výhodami súhlasíme. Ale myslíme si, že riziká skorého vstupu sú vážnejšie,“ hovorí Peter Gonda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. „Mohol by hospodárstvo a životnú úroveň poškodiť,“ súhlasí šéfekonóm VÚB Vladimír Zlacký.

Naša súčasná ekonomická výkonnosť je asi 50 percent a mzdová hladina podobne ako cenová 40 percent priemeru únie. „Ak vstúpime s veľkými rozdielmi, môže napríklad dôjsť k rýchlejšiemu rastu cien. Bežne sa odporúča 70 – 75 percent priemeru,“ povedal Gonda. Málo sa podľa neho hovorí aj o tom, že únia smeruje k rozpočtovej únii a jednému štátu, v ktorom sa budú ťažko riešiť všetky rozdiely medzi členmi.

SkryťVypnúť reklamu

Materiál je zverejnený na internetovej stránke vlády. Odo dneška môže každý o ňom diskutovať. Vláda by sa k návrhu mala vyjadriť v júli.

Za a proti skorému vstupu do eurozóny
Vytvorenie predpokladov na ekonomický rast, Strata nezávislej menovej politiky. Dá sa čiastočne nahradiť v iných oblastiach: v rozpočtovej politike, na trhu práce…,
vytvorenie stabilnejšieho ekonomického prostredia. Podniky ani obyvateľstvo nebudú vystavené kurzovému riziku, vzájomné ovplyvňovanie nízkej inflácie a hospodárskeho rastu. Existuje riziko, že potlačenie inflácie zníži rast ekonomiky.
zníženie transakčných nákladov. Väčšina našich platieb so zahraničím prebieha v eurách, čo prináša rôzne poplatky,

Podľa NBS a ministerstva financií

CENOVÁ STABILITA

– Inflácia v krajine nesmie počas roka prekročiť priemernú infláciu v troch krajinách eurozóny s najnižšou mierou inflácie o viac ako 1,5 percenta.

Slovensko: dnes inflačné kritérium nespĺňa. V eurozóne bola v máji priemerná inflácia 1,9 percenta a niektorým krajinám hrozí, že ceny prestanú rásť a dokonca sa začnú znižovať (deflácia). Inflácia na Slovensku bola v apríli (medziročne) 7,7 percenta.

ÚROKOVÉ SADZBY

– Dlhodobé úrokové sadzby nesmú prekročiť počas roka priemerné úroky v troch krajinách s najlepšou infláciou o viac ako dve percentá.

Slovensko: Dlhodobé úrokové sadzby podľa NBS klesajú a takýto vývoj má pokračovať vďaka predpokladu rastu kurzu, poklesu inflácie.

SkryťVypnúť reklamu

VEREJNÝ DEFICIT

– Deficit verejných financií nesmie prekročiť tri percentá hrubého domáceho produktu. Výnimkou sú prípady, keď deficit už výrazne klesol blízko k trom percentám, alebo keď prekročenie tejto hranice bolo iba výnimočné a dočasné.

Slovensko: Cieľom vlády je dosiahnuť maastrichtské kritérium v roku 2006. Tento rok je naplánovaný deficit na 4,9 percenta HDP.

VEREJNÝ DLH

– Pomer dlhu verejných financií k HDP nesmie prekročiť 60 percent okrem prípadov, keď sa pomer dostatočne znižuje a blíži sa k tejto hranici.

Slovensko: Kritérium verejného dlhu spĺňa. Podiel verejného dlhu na HDP aj vďaka peniazom z privatizácie klesol na 44,3 percenta HDP.

MENA

– Krajina musí byť najmenej dva roky pred zavedením eura členom kurzového mechanizmu ERM II, v ktorom je kurz domácej meny fixovaný oproti euru pätnásťpercentným fluktuačným pásmom.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko: NBS predpokladá posilňovanie kurzu koruny. Splnenie kritéria bude pravdepodobne závisieť od toho, akú odchýlku od fixného kurzu medzi korunou a eurom vytýči Európska menová únia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 520
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 334
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 912
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 805
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 569
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 440
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 121
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu