Tanečný dom chce vrátiť tance ľuďom

Bratislavu zajtra čaká Veľký tanečný dom s autentickým a zemitým folklórom zo Slovenska, Maďarska a RumunskaKto zahrá do tanca?


Fonó Folk Band. FOTO - DRAGÚNI


Szászcsávás Band - svetoznáma cigánska skupina z Rumunska hrala aj americkému prezidentovi. Spolu fungujú už 36 rokov, jej repertoár tvoria rumunské, maďarské a cigánske piesne. Okrem toho všetci členovia skupiny sú aj vynikajúcimi tanečníkmi.

Fonó Folk Band - maďarská skupina zaoberajúca sa inštrumentálnou a vokálnou hudbou vychádzajúcou z tradície ľudí Karpatskej oblasti.

Muzička - mladí slovenskí hudobníci, ktorí hrajú zemitú verziu folklóru. Muzička čerpá z autentických nahrávok ľudových skladieb a ich štýlovú čistotu sa snaží zachovať aj vo svojich skladbách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Banda - nová slovenská skupina, hrajúca v štýle etno a world music, ktorá nanovo interpretuje tradičné ľudové piesne zo stredoeurópskeho regiónu.

Ľh Samka Smetanu - predstaviteľ autentického vnímania folklórnej hudby, častý hosť tanečných domov.

Žiarislav a Bytosti - zoskupenie okolo Miroslava Švického, ktoré sa venuje slovanským hudobno-tanečným nápevom. (peb)

V petržalskom Zrkadlovom háji sa zajtra uskutoční veľká tancovačka, na ktorej zahrajú autentické folklórne skupiny zo Slovenska, Maďarska a Rumunska. Akcia sa volá Veľký tanečný dom, organizuje ju spolok Dragúni v spolupráci s bratislavským V-Klubom. Obe zoskupenia už niekoľko mesiacov ponúkajú tanečné domy, na ktorých má mestské publikum možnosť zoznámiť sa s tradičnou slovenskou a stredoeurópskou kultúrou. Dragúni sa inšpirovali tanečnými domami, ktoré v Maďarsku fungujú od sedemdesiatych rokov a dnes sú masovým hnutím.

SkryťVypnúť reklamu

Maďarský Megatanečný dom pripomína priemyselný veľtrh. Pod ozrutnými stropmi niekoľkých výstavných hál sa mrvia ľudia medzi stánkami s ľudovým oblečením, jedna vedľa druhej prebiehajú tanečné školy: čardáš a zase čardáš. Našinec uniká do bufetu s terasou, kam sa utiahlo aj zopár muzikantov v klobúčkoch. Komorný priestor pivného bufetu pomáha zahnať čudný pocit z folklóru v priemyselnej hale.

Zajtra vypukne akcia s názvom Veľký tanečný dom aj v Bratislave. Láka na slávne kapely, chce spropagovať muziku a tance, ktoré ľudia zo slovenských miest nepoznajú, a keď, tak odmietajú. Slovenský Megadom ale našťastie asi nebude až tak mega: odohrá sa v kultúrnom priestore Zrkadlový háj. Predchádzali mu malé tanečné zábavy, kde učili pohybuchtivých mešťanov krokom a radostiam tanečnej veselice.

SkryťVypnúť reklamu

Na slovenskom folklórnom tanci spočíva zdedený biľag. Megalomanská komunistická ideológia zneužila to, čo vytvorili anonymní hudobníci a spravila si z neho nástroj propagandy.

Slováci si začali pliesť folklór - šťavu, čo presakuje z každej pospolitosti bez ohľadu na spôsob života, a folklorizmus, jeho umelú, často falošne idealizovanú odrodu. Dnes si tak radšej s pôžitkom pustíme srbské či islandské etno a zatancujeme španielsku salsu.

„Vždy sme sa akosi hanbili za krpce. Ale takí sme, a dedinský folklór je jedným z identifikačných znakov tejto kultúry. Prijmime to - inak sa rozplynieme,“ hovorí Stanislav Dúžek z Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied.

Malé regionálne tanečné domy majú potenciál nás zbaviť zbytočného komplexu z krpcov či povlaku megalomanského režimu. Ak sa uchytia, náhodný návštevník možno uvidí tanec - organizmus: ženu tancujúcu čardáš tak, ako žije svoj život teraz, a nie pred dvesto rokmi, teda po boku svojho partnera namiesto v úzadí. Pubertiakov, čo tušia, že pohupovanie na hausovej tancovačke nie je nič nové. Manažéra, ktorý vyskakuje valašský skok.

SkryťVypnúť reklamu

„Veď tanec je vrstvenie. Keď bol kedysi v móde letkis, vnikol na naše ľudové svadobné veselice pod celkom iným menom. Existuje tanec sotiška - ale to je predsa scotish - tanec zo škótska. Ľudia tanec neklasifikujú - oni ho pozorujú, a keď sa im zapáči - jednoducho ho užívajú,“ dodáva Stanislav Dúžek.

ZUZANA OČENÁŠOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 277
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 179
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 681
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 723
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 233
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 799
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 774
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu