
Vojaci OSN v Kongu vojnu medzi kmeňmi Hema a Lendu zastaviť nedokázali. FOTO - REUTERS
Veľvyslanci členských krajín na schôdzi v Bruseli dospeli k tomuto rozhodnutiu po tom, čo sa podarilo objasniť všetky otázky vrátane problému financovania. Misia dostala krycí názov Artemis - po antickej bohyni lovu. Ministri zahraničia členských krajín únie majú toto rozhodnutie formálne schváliť už dnes.
Fakticky ide o overenie, či je EÚ schopná rozvíjať a nasadzovať svoje vojenské sily i mimo aliancie. Únia si už v marci prevzala mierovú misiu v Macedónsku. Vojenské plánovanie a logistickú podporu pre vojakov únie tam však ešte zaisťuje NATO. V Kongu by už mali všetko zaisťovať orgány EU, Politický a bezpečnostný výbor (COPS) a zmiešaný vojenský štáb.
Jednotky EÚ v Kongu majú mať 1400 príslušníkov, polovica z nich budú Francúzi, ktorí zároveň zaistia aj velenie celej operácie. V Bunii už pôsobí malá jednotka francúzskych výsadkárov. K misii by sa mali pripojiť aj vojaci ďalších krajín EÚ, hovorí sa zatiaľ konkrétne o Británii a Belgicku.
Jednotka bude pôsobiť v severovýchodnej časti Konga, hlavne v okolí mesta Bunia, kde budú chrániť civilné obyvateľstvo a pracovníkov humanitárnych organizácií. Pri medzikmeňových bojoch tu v posledných mesiacoch prišlo o život vyše 500 ľudí.
V Kongu už pôsobí 700 ľahko vyzbrojených uruguajských vojakov OSN, ktorí však situáciu nezvládajú. Jednotka EÚ by tam mala pôsobiť dva mesiace, než do africkej krajiny dorazí väčší kontingent vojakov OSN z Bangladéša. Podľa diplomatov budú sily EÚ „veľmi dobre vyzbrojené“ a podporované mechanizovanými jednotkami, čo im má zaistiť ochranu pred prípadnými útokmi polovojenských oddielov znepriatelených kmeňov. Predvoj mierových jednotiek únie by mal do Konga doraziť ešte tento týždeň. (pm, čtk)