
Hlboké zrezanie vlka na spodné bočné predčasné letorasty obnoví obrast na vyholených konároch.
KRESBA – AUTOR
Júnový rez broskýň je vhodný pre záhradky a menšie sady. Presvetľuje koruny a urýchľuje tvarovanie mladých alebo na jar zmladených stromov. Júnový termín je výhodný tým, že nehrozia infekcie rezných rán, neprebúdza sa veľa rezervných púčikov, zlepšujú sa podmienky pre vývoj plodov aj diferenciáciu kvetných púčikov pre budúcoročnú úrodu a znižujú sa nároky na jarný rez.
V prvom rade vyrežeme „na krúžok“ zahusťujúce neperspektívne letorasty, vlky a konkurenčné letorasty. Ak sa na vyholených častiach kostrových a polokostrových konárov vytvorili nové letorasty alebo vlky, hlboko ich zrežeme na dva najspodnejšie predčasné bočné letorasty (alebo listy). Takto postupne vypestujeme chýbajúci obrast alebo konár. Niekedy je vhodné vytvoriť chýbajúci konár z kolmého „vlka“ jeho vyviazaním do potrebnej polohy. Súbežne vyrežeme aj odumretý obrast a suché konáre. Husté bočné letorasty na polokostrových konároch preriedime vyrezaním na krúžok na vzdialenosť 0,15 až 0,20 metra. Takto vyrežeme aj na jar ponechané výhony, ktoré nemajú plody. Len keď je to potrebné, zrežeme ich na 1 až 2 najspodnejšie bočné letorasty. Môžeme upraviť aj rozmery korún a uhol odklonu konárov, a to zrezaním letorastu predlžujúceho kostrový alebo polokostrový konár na bočný predčasný letorast, ktorý rastie z koruny. V rokoch, keď úrodu zničili neskoré mrazy v júni, môžeme rezom na prevod aj hlbšie zmladiť koruny. Pri úprave dutých korún dbajme, aby nové vrcholy kostrových konárov mali rovnakú výšku. Väčšie rezné rany ihneď zatierame štepárskym voskom alebo stromovým balzamom.
Pri veľmi silnej násade môžeme už začiatkom júna upraviť počet plodov redukčným rezom. Skrátením rodiacich konárov tak odstránime aj prebytočné plody. Hĺbku rezu určuje nadmernosť úrody. Režeme na vhodný bočný letorast. Jún je vhodný aj na vyrezanie miest s rakovinou a glejotokmi. Vyrezávame až po zdravé pletivá a rany okamžite zatierame.
Najneskôr v prvé júnové dni začneme tvarovať na jar hlbšie zmladené broskyne, to sa týka aj veľkovýroby. Na zvyškoch kostrových a polokostrových konárov vyberieme letorasty s vhodnou polohou. Skrátime ich rezom na bočný predčasný letorast rastúci z koruny, ktorý zaštipneme nad listom smerujúcim z koruny. Neskôr podľa potreby zaštipneme aj predčasný letorast ďalšieho radu. Keď sa na prvotnom letoraste ešte druhotné letorasty nevytvorili, skrátime ho najmenej o polovicu na vonkajší list. Správny odklon budúceho kostrového alebo polokostrového konára dosiahneme aj rozperami a tvarovkami z hrubšieho izolovaného drôtu. Neperspektívne letorasty na zvyškoch kostrových a polokostrových konárov ešte úplne neodstraňujeme, iba ich úmerne skrátime, aby nekonkurovali vybraným letorastom – budúcim kostrovým a polokostrovým konárom. Neperspektívne letorasty vyrežeme úplne až v júli-auguste, pri slabšej regenerácii korún až v budúcom roku. Pri tvarovaní dbáme o dodržiavanie zásad podriadenosti.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.