„Sú to larvy blanokrídleho hmyzu – ploskanky čerešňovej (Neurotoma nemoralis). Najčastejšie škodia na broskyniach, ale nájdu sa aj na čerešniach, višniach a mandliach. Škodca má za rok jednu generáciu a prezimuje v štádiu lariev. Dospelé ploskanky sa objavujú v prvej polovici mája. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu mladých listov. Vyliahnuté larvy sa živia listami, ktoré sú opradené stále novou pavučinou s množstvom trusu. Ploskanku čerešňovú ničíme predovšetkým mechanicky odrezaním a spálením hniezd lariev. Pri ich silnejšom výskyte možno použiť prípravky povolené na ošetrovanie broskýň, napríklad proti obaľovačovi broskyňovému.“
Kedy treba začať s ošetrovaním cibule proti plesni cibuľovej?
F. S., Nitra
„Keďže s prvými príznakmi plesne cibuľovej (Peronospora destructor) sa stretávame zvyčajne v poslednej dekáde mája, aj s preventívnymi postrekmi začíname v tomto období. Pri slabšom infekčnom tlaku stačí použiť prípravky s kontaktným účinkom (Bravo 500, Cuprocaffaro, Dithane DG alebo M 45, Champion 50 WP, Kurikol 50, Kuprotix 20 DKV, Novozir MN 80), pri silnom infekčnom tlaku (pri častých a výdatných zrážkach) aplikujeme prípravky so systémovým účinkom (Acrobat MZ, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG). Do postrekovej kvapaliny treba pridať aj zmáčadlo.
Prečo sú niektoré listy viniča znetvorené?
I. M., Šenkvice
„K deformáciám listov viniča dochádza po úlete tzv. rastových herbicídov (napríklad Aminex), ktoré sa používajú na ošetrovanie obilnín proti burinám. Vyznačujú sa systémovým účinkom, čo znamená, že ich účinná látka preniká do rastlín cez listy a prúdiace šťavy ju rozvedú po celej rastline. Vinič na úlet rastových herbicídov reaguje tvorbou listov vejárovitého tvaru s presvetlenou žilnatinou, ale často aj odumieraním vrcholov výhonkov.
Ak dôjde k silnejšiemu zasiahnutiu viniča, ale aj ďalších pestovaných plodín herbicídmi, záhradkári by sa mali čo najskôr obrátiť na obecný alebo miestny úrad, ktorý je oprávnený zvolať komisiu na posúdenie vzniknutej škody, prípadne po konzultácii s hygienikom môže vydať aj zákaz konzumácie zasiahnutých plodín. Do komisie prizve zástupcov všetkých zainteresovaných strán a okresného fytoinšpektora Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP). Ing. JURAJ MATLÁK
Foto – autor