
Zdravý psík má oči čisté, jasné a lesklé . FOTO – ARCHÍV
S týmto problémom sa stretávajú najmä majitelia plemien so skráteným tvarom lebky (pekinský palácový pinč, mopslík, japonský chin), ktorých očnice sú pomerne plytké. Oči majú veľké, guľaté, vystupujúce, a preto málo chránené proti vetru, slnečnému žiareniu či prachu. Podobné ťažkosti môže mať aj čivava, trpasličí pudel a niektoré teriéry. Na abnormálne slzenie upozorňuje výrazná hnedá stopa, ktorá sa tiahne od vnútorného očného kútika smerom k nosu. Na týchto častiach tváre vznikajú mokvajúce kožné zápaly a infekcie, ktoré sa neraz ťažko liečia.
Príčin zvýšeného slzenia je však oveľa viac. Je to napríklad dráždenie spojovky a rohovky pri nevhodnom postavení viečok alebo rias. Nielen ľudia, ale aj psy bývajú postihnuté alergickými ochoreniami. Očná spojovka citlivo reaguje na prach, peľové zrnká, roztoče, spóry plesní a iné alergény. Príznakom je pocit svrbenia, pálenia, opuch, číry výtok z očí. Ďalšou príčinou môže byť nepriechodnosť slzných kanálikov, ktorá býva vrodená alebo získaná po zápalových ochoreniach. Napokon existuje aj kombinácia viacerých vyvolávajúcich príčin (najmä pri malých plemenách).
Rôzne abnormality viečok, ktoré vedú k sústavnému dráždeniu rohovky a spojovky si zväčša vyžadujú chirurgický zákrok. Liečba alergických ochorení sa zameriava na preventívne opatrenia (zabrániť kontaktu psa s vyvolávajúcim alergénom, v akútnej fáze miestne podávanie kortikoidov). Prekážky v slzných kanálikoch treba najskôr diagnostikovať a následne odstrániť (často sa podávajú zároveň antibiotiká). Kombinované príčiny nadmerného slzenia rieši odborník postupne od najzávažnejších po jednoduchšie.
Každý chovateľ by si mal všímať oči svojho psa. Nečistoty z okolia očných kútikov odstraňujeme pomocou čistej handričky navlhčenej v bórovej alebo aspoň prevarenej vode. Keď výtok z očí pretrváva, treba vyhľadať pomoc veterinára.
(inš)