
Na to, ako je Poľsko katolícka krajina, si zvolili priaznivci vstupu do únie odvážny plagát. Nápis „Chceme žiť v únii“ dopĺňa dvanásť spermií, ktoré sa snažia dostať do vajíčka.
FOTO - ČTK/AP
Obdobie volebného ticha sa začalo presne o polnoci zo štvrtka na piatok. Moderátor poslednej televíznej debaty pozeral nervózne na hodinky, či ju ešte stihne ukončiť v zákonom predpísanom čase. Podarilo sa. Pokuty za narušenie moratória sú vysoké: 500-tisíc až 1 milión zlotých.
Za a proti
V Poľsku bežala kampaň pred referendom niekoľko mesiacov. Argumenty priaznivcov členstva boli podobné: únia, to je šanca na ekonomický a civilizačný vývoj a tiež možnosť neobmedzeného cestovania, výučby a života v takmer celej Európe.
Aktívni boli aj odporcovia integrácie. Pre nich sú podmienky vstupu nespravodlivé a únia znamená ohrozenie nezávislosti Poľska, vyššie ceny a oslabenie národnej kultúry, tradície a viery.
„Bolo ich veľmi počuť, a preto nútili priaznivcov EÚ k lepšej príprave argumentov,“ hovorí predseda parlamentu (Sejmu) Marek Borowski.
Práve radikálna pravicová Liga poľských rodín minula na kampaň zo všetkých politických strán najviac peňazí - takmer dva milióny. „Pripravili sme okolo 20 miliónov letákov,“ hovorí jej podpredseda Roman Giertych. Na poslednom mítingu Ligy vo Vroclave spálili európsku vlajku.
Nezmenil to ani pápež
Postoj radikálnej a silne veriacej pravice nezmenilo ani vyhlásenie pápeža Jána Pavla II., ktorý povedal, že „Poľsko potrebuje Európu a Európa potrebuje Poľsko“.
Podľa jedného z predákov radikálnej pravice Bogdana Pęka to znamená, že pápež určite nepozná podmienky vstupu. Inak by to nemohol hovoriť.
Slová Jána Pavla II. sú všeobecne považované za najdôležitejšiu udalosť posledných predreferendových týždňov. „Spôsobili nárast podpory pre členstvo,“ tvrdí ministerka pre európske veci Danuta Hübnerová.
Vo štvrtok večer vo svojom poslednom prejave pred referendom ich spomenul aj prezident Aleksander Kwaśniewski. Všetkým voličom odporučil, aby išli hlasovať, nezávisle od toho, či povedia vstupu áno, alebo nie.
Poľsku pred referendom prišli pomôcť mnohí západní politici. Okrem pápeža za vstup verbovali aj také esá ako britský premiér Tony Blair či nemecký kancelár Gerhard Schröder. Ten bol v stredu posledným západným politikom, ktorý oživil kampaň.
Najväčšie poľské noviny - Gazeta Wyborcza - tiež odporučili svojim čitateľom, aby hlasovali za Európu. „Deň pred Novým rokom si želáme všetko najlepšie. Deň pred referendom je to predzvesť Novej epochy. Preto hovoríme - v pondelok do videnia v Európskej únii,“ napísal Adam Michnik, bývalý disident a šéfredaktor Gazety. PRE SME - TOMASZ
GRABIŃSKI, Vroclav
Posledné prieskumypredpokladaná účasť:
52 až 60 %
za vstup do EÚ:
80 %