Varšava 7. júna (TASR) - Hlavní poľskí politickí predstavitelia i vysokí hodnostári katolíckej cirkvi sa dnes zúčastnili na referende o vstupe Poľska do Európskej únie.
Medzi voličmi, ktorí svoj hlas odovzdali už v prvý deň referenda, bol aj poľský premiér Leszek Miller. Pri volebnom akte vo svojom okrsku v južnej časti Varšavy Miller označil referendum za jednu z najväčších udalostí v histórii krajiny.
Premiér zároveň vyslovil presvedčenie, že Poliaci potvrdia svojou voľbou dobrú cestu pre Poľsko a pre spoločnú budúcnosť.
V rovnakej štvrti dnes odovzdal svoj hlas aj poľský prezident Aleksander Kwasniewski, podľa ktorého je dôležité, aby Poliaci nechceli o demokracii len diskutovať, ale z nej v praxi aj profitovať. Prezident si je podľa vlastných slov istý, že všetko prebehne dobre a poľské proeurópske hnutie sa týmto referendom nezastaví.
Hlas za vstup do EÚ dnes odovzdal aj bývalý najvyšší predstaviteľ poľského komunistického režimu, generál Wojciech Jaruzelski, ktorý stál v roku 1981 na čele násilného potlačenia demokratizačného procesu vedeného odborovým hnutím Solidarita.
"Keby mi pred 20 rokmi niekto predpovedal túto udalosť, povedal by som, že to je niečo zo science-fiction, absurdného divadla," vyhlásil po odovzdaní hlasu Jaruzelski. Podľa neho práve v tom spočíva krása života - realita sa mení, vnútorná, medzinárodná, historická. "Je to nová realita a treba ju vziať do úvahy," dodal 79-ročný Jaruzelski.
V prvých hodinách po otvorení referendových miestností odovzdal svoj hlas aj kardinál Franciszek Macharski, ktorý na krakovskom arcibiskupstve nahradil súčasného pápeža Jána Pavla II. "Toto referendum môže pomôcť Poliakom, aby mali možnosť rozhodovať o všetkých veciach, ktoré sa ich týkajú," zdôraznil Macharski.
Na zozname voličov v okrsku 15, do ktorého patrí aj krakovský arcibiskupský palác, sa nachádza i občianske meno pápeža Karol Wojtyla.
Na dvojdňovom referende sa doteraz zúčastnili tiež biskupi z Gdanska, Lublinu, Vroclavi a Przemyslu.