Rusko je otvorené rozhovorom s Ukrajinou o zabezpečení jadrových zariadení
Rusko oznámilo, že podporuje návrh Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na trojstranné rozhovory s Kyjevom o zabezpečení ukrajinských jadrových zariadení. Informuje o tom v pondelok agentúra DPA.
Generálny riaditeľ agentúry Rafael Grossi v piatok vyzval, aby sa čo najskôr konali rokovania pod záštitou MAAE. Po tom, ako minulý týždeň vypukol v objekte Záporožskej jadrovej elektrárne obkľúčenej ruskou armádou požiar, MAAE vyjadrila obavy, že invázia Ruska môže nechcene viesť k jadrovej katastrofe.
Rozhovory by sa pravdepodobne konali na úrovni vysoko postavených predstaviteľov z agentúr pre jadrovú bezpečnosť oboch štátov, povedal ruský veľvyslanec pri MAAE Michail Ulianov. Dodal však, že Rusko nepodporuje Grossiho návrh, aby sa strany konfliktu stretli v ukrajinskej jadrovej elektrárni Černobyľ, kde došlo v roku 1986 k jadrovej katastrofe.
"Som presvedčený, že Černobyľ nie je najlepším miestom na takéto stretnutie. Vo svete je množstvo hlavných miest," uviedol Ulianov.
Černobyľ je pod kontrolou Ruska takmer od začiatku invázie. Ulianov doplnil, že Moskva teraz čaká na rozhodnutie Kyjeva, či sa k rozhovorom pridá. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Ruská armáda opakovane porušila Putinovo veľkonočné prímerie, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruský súd poslal do väzenia na takmer tri roky 19-ročnú aktivistku Dariu Kozyrevovú. Čítaj ďalej
Európskej únii nestačí ruské vyhlásenie o prímerí, chce najprv vidieť jasné činy a zastavenie agresie. Čítaj ďalej
Ukrajina bude dodržiavať veľkonočné prímerie, ktoré oznámil Putin, uviedol prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
V Nemecku sa konali veľkonočné mierové pochody. Ich účastníci žiadali zničenie jadrových zbraní a ukončenie vojen. Čítaj ďalej
Český minister zahraničia Lipavský vyzval ľudí, aby sa „nenechali oklamať propagandou“ ruského prezidenta Putina. Čítaj ďalej
Kyjev tvrdí, že Rusko napriek vyhláseniu veľkonočného prímeria neprestáva útočiť. Čítaj ďalej
Ukrajinský vzdušný priestor chránia aj ženy. "Čarodejnice z Buče" chcú odbremeniť aj mužov na fronte.
(SME)