Alternatív voči ruskému plynu by mohol byť aj turecko-izraelský plynovod
Náhradou ruského plynu by mohol byť plynovod medzi Izraelom a Tureckom, dosiahnutie dohody však nebude jednoduché. Uviedli to zdroje z vlády a energetického sektora obidvoch krajín. Plán na podmorský plynovod sa objavil už pred niekoľkými rokmi. Plyn by sa prepravoval z izraelského náleziska Leviathan do Turecka.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pred niekoľkými dňami povedal, že "spolupráca v oblasti dodávok plynu je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré môžu Turecko a Izrael na zlepšenie bilaterálnych vzťahov urobiť". Zdroj z tureckej vlády pre Reuters dodal, že "konkrétne rozhodnutia" by mali padnúť v nasledujúcich mesiacoch.
Ložisko Leviathan už teraz zásobuje Izrael, Jordánsko a Egypt.
Podľa zdroja z tureckej vlády má Ankara veľký záujem na dodávkach izraelského plynu do Turecka a následne do Európy. Ako dodal, Izrael sa k tomu stavia pozitívne.
Zástupcovia energetického sektora sú však vo vyjadreniach opatrnejší. Poukazujú najmä na geopolitické otázky, ale aj komplikácie v oblasti produkcie. Izraelská ministerka energetiky Karine Elharrarová zasa uviedla, že je potrebné prediskutovať viacero otázok vrátane financií. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)