Biden opäť nazval vraždenie Arménov genocídou
Americký prezident opäť označil masové vraždenie Arménov v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny za genocídu a nahneval Turecko.
"Odmietame takéto vyjadrenia a rozhodnutia, ktoré skresľujú historické fakty v záujme politických motívov a odsudzujeme tých, ktorí trvajú na tomto omyle," uviedlo v reakcii na Bidenove vyhlásenia ministerstvo zahraničia v Ankare.
Už druhý rok po sebe využil prezident USA Joe Biden príležitosť v pamätný deň Arménov odsúdiť genocídu, konštatuje DPA.
"Dnes si pripomíname jeden a pol milióna Arménov, ktorí boli deportovaní, masakrovaní či pochodovali na smrť vo vyhladzovacej kampani, a žialime nad tragickou stratou toľkých životov," povedal Biden.
Obe komory amerického Kongresu v roku 2019 prijali rezolúciu, ktorou vraždenie Arménov označili za genocídu, pripomína DPA.
Turecko ako nástupca Osmanskej ríše priznáva masakru od 300 000 do 500 000 ľudí, vehementne však odmieta označenie "genocída". Ankara tvrdí, že v občianskych nepokojoch po povstaní Arménov proti osmanským vládcom zahynuli Arméni aj Turci. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Ruský prezident Putin sa poďakoval severokórejským vojakom za podporu v boji proti Ukrajine v Kurskej oblasti. Čítaj ďalej
Francúzska polícia vykonáva operáciu v súvislosti s nedávnymi útokmi na väznice. Zadržaných bolo najmenej 20 osôb.
(TASR)Podozrivý z dobodania moslimského veriaceho vo Francúzska sa vzdal polícii v Taliansku.
(TASR)Vedci našli súvislosť medzi konzumáciou spracovaných potravín a predčasnou smrťou.
(TASR)Dva lodné vraky z 18. storočia pri pobreží Kostariky, ktoré sa považovali za pirátske lode, boli dánske otrokárske lode.
(TASR)Juhokórejský študent pobodal v škole troch ľudí vrátane riaditeľa. Po útoku utiekol do parku, kde skočil do jazera.
(TASR)Indickí a pakistanskí vojaci sa ostreľovali cez líniu kontroly v spornom regióne Kašmír už štvrtú noc po sebe.
(TASR)Európa by sa mala otvoriť Rusom, myslia si experti. Ak odídu tí najliberálnejší, režim to oslabí, tvrdia.
(SME)