Pfizer kúpi Biohaven za vyše 11 mld.USD,čo je najväčší kontrakt firmy za 6 rokov
Pfizer kúpi konkurenčnú farmaceutickú firmu Biohaven Pharmaceutical za viac ako 11 miliárd dolárov, čo pre Pfizer znamená najväčšiu akvizíciu za posledných šesť rokov.
Prevzatie firmy Biohaven, výrobcu lieku proti migréne, umožní Pfizeru posilniť portfólio v období blížiaceho sa ukončenia patentovej ochrany na niektoré z jeho liekov.
Pfizer má v súčasnosti vysoký objem hotovosti, odhaduje sa na približne 32 miliárd USD, čo umožnil najmä úspešný biznis s vakcínami proti ochoreniu COVID-19.
Firme však čoskoro vyprší patentová ochrana na niektoré z dobre sa predávajúcich liekov, ako sú onkologické lieky či liek na riedenie krvi Eliquis. Navyše Pfizer očakáva, že predaj vakcín proti ochoreniu COVID-19 sa oproti minulému roku zníži.
V rámci akvizície Pfizer prevezme všetky zvyšné akcie firmy Biohaven, ktoré ešte nevlastní, a to po 148,50 USD v hotovosti. Ponúknutá cena predstavuje takmer 79-percentnú prémiu v porovnaní s ostatnou uzatváracou cenou akcií Biohavenu.
Doteraz vlastnil Pfizer 2,6-percentný podiel v Biohaven Pharmaceutical, ktorý kúpil v novembri minulého roka.
Získaním Biohavenu začne Pfizer konkurovať najväčším predajcom liekov proti migréne, ako je napríklad spoločnosť Eli Lilly. Očakáva sa, že Rimegepant vygeneruje do roku 2030 tržby za viac než 4 miliardy USD. V minulom roku predstavovali tržby z tohto lieku 462,5 milióna USD. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)