Chorvátsko si predvolalo veľvyslanca pre Orbánove vyjadrenie o "maďarskom mori"
Chorvátsko si predvolalo maďarského veľvyslanca v Záhrebe, aby vysvetlil vyhlásenie premiéra Viktora Orbána o tom, že "Maďarsko by malo more, keby mu ho nevzali".
Orbán minulý piatok v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió odmietol ropné embargo proti Rusku navrhované Európskou úniou a povedal, že prímorské krajiny môžu doviesť ropu odkiaľkoľvek zo sveta, ale vnútrozemské krajiny sú odkázané na ropovody. Dodal, že aj Maďarsko by malo more, keby mu ho nevzali.
Trianonská mierová zmluva z roku 1920, ktorá ako jedna z parížskych mierových zmlúv pomohla nastoliť po prvej svetovej vojne mier v Európe, určila aj nové hranice Maďarska, ktoré tak prišlo o prístup k Jadranskému moru.
Chorvátska tlačová agentúra Hina v tejto súvislosti citovala rezort chorvátskej diplomacie, podľa ktorého Chorvátsko odsudzuje Orbánove vyhlásenie, ktoré nezmyselne kazí dobré vzájomné priateľské vzťahy oboch krajín.
"Odsudzujeme všetky územné požiadavky voči susedným krajinám," uviedlo chorvátske ministerstvo zahraničných vecí. Dodalo, že chorvátsky veľvyslanec tiež požiadal Budapešť o vysvetlenie.
Európsky diplomat pre tlačovú agentúru AFP povedal, že ak si má Maďarsko zabezpečiť dodávky ropy, potrebuje nový ropovod spájajúci ho s Chorvátskom, ktoré má prístup k moru. Preto Budapešť žiada záruky, že Záhreb sa bude podieľať na budovaní ropovodu, ako aj záruky európskeho financovania. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Plyn z Ruska
Premiér Fico v Záhrebe vyzval chorvátskeho premiéra, aby podporil obnovu tranzitu ruského plynu.
(TASR)Gazprom od utorka výrazne zvýši dodávky plynu na Slovensko cez plynovod Turkstream.
(ČTK)Plynovú meraciu stanicu v Sudži poškodil výbuch. Rusi vinia Ukrajinu, Kyjev hovorí o provokácii.
(SME)Nie je dobré, že Európa nakupuje zemný plyn z Ruska, čím financuje vojnu, povedal Michal Šimečka v JOJ 24. Čítaj ďalej
Lídri krajín EÚ sa dnes chystajú vyzvať na vyriešenie problému s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, na čo tlačí Fico. Čítaj ďalej
Pozícia Európskej komisie vo vzťahu k Nord Stream 2 sa nezmenila a stále platí, že projekt nezodpovedá záujmom Únie.
(TASR)Dodávky plynu z Ruska do Európy prostredníctvom plynovodu TurkStream dosiahli minulý mesiac rekordnú úroveň.
(TASR)Ruský plyn už na Slovensko opäť prúdi, nebude ho však dosť. Úzkych miest je na trase s TurkStreamom viacero.
(Index)