Z vládnej letke postupne vypadnú lietadlá typu Fokker F100
V letke rezortu vnútra skončia lietadlá typu Fokker F100. Dôvodom je ich nízka využiteľnosť prepravnej kapacity nízkeho doletu a s tým spojené vysoké náklady na cestujúceho.
Vyplýva to z Dlhodobého plánu rozvoja Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR s výhľadom do roku 2031.
Podľa dokumentu je významnou nevýhodou strojov F100 ubúdajúci počet lietadiel tohto typu v Európe, neustále sa zvyšujúca cena náhradných dielov pri ich klesajúcej dostupnosti, ako aj zastaranosť výcvikových zariadení bež možnosti spĺňať najnovšie bezpečnostné a certifikačné požiadavky.
Taktiež môže byť podľa rezortu potenciálnym problémom akákoľvek väčšia neplánovaná oprava, ktorá môže prevýšiť aktuálnu hodnotu lietadla.
„Pri porovnaní nízkej obsadenosti cestujúcimi a hodinových nákladov pri lietadle typu F100, ktoré sú ekvivalentné s nákladmi na prevádzku (Airbus) A319, tetecký útvar rezortu vnútra plánuje v tejto kategórii zaobstarať stredne veľké prúdové lietadlo s oveľa nižšími nákladmi na prevádzku. Tým bude možné pokryť dopyt po preprave nízko kapacitným lietadlom z dôvodu menšieho počtu cestujúcich na jednom lete," uvádza sa v materiáli.
Zároveň rezort uvádza, že vzhľadom na potrebu prepravy väčšieho objemu cestujúcich v čo najkratšom čase alebo potrebu prepravy veľkoobjemového nákladu by bolo potrebné zaobstarať aj lietadlo Airbus A320. V prevádzke by zároveň ostali dva stroje Airbus A319.
Pokiaľ ide o vrtuľníky, dva ruské stroje Mi-171 je podľa ministerstva potrebné nahradiť novou leteckou technikou v čo najkratšom časovom horizonte.
„Prevádzka vrtuľníkov Mi-171 bude postupne ukončovaná v závislosti od ich náletu najneskôr v rokoch 2023 až 2027 (s možnosťou predĺženia o jeden až dva roky), pretože ďalšia modernizácia nie je z technického a ani ekonomického hľadiska efektívna. Najneskôr v tomto časovom horizonte musia byť nahradené novými vrtuľníkmi," uvádza rezort s tým, že potrebné je zaobstarať dva stredne ťažké vrtuľníky pre políciu a jeden ďalší pre hasičov a záchranárov. Popri tom by vrtuľník Bell 429, ktorý už rezort má, využívala Horská záchranná služba.
Náklady spojené s nákupom nových lietadiel ministerstvo odhaduje na 28 miliónov eur. Pokiaľ ide o nové vrtuľníky, tam sú náklady odhadované na 59 až 63 miliónov eur (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Gedra by mal brzdiť. Jeho miesto v štruktúre štátu je po boku premiérovho šoféra a kávovaru, píše Peter Tkačenko.
(SME)V pápežovi Františkovi odchádza veľké dobro a láskavé srdce, reagoval premiér Fico na úmrtie pápeža. Čítaj ďalej
Pápež František bol stelesnením empatie a dobra. Bývalý prezident Kiska to uviedol v statuse na sociálnej sieti. Čítaj ďalej
Primátori Bratislavy a Košíc vyzdvihujú ľudskosť zosnulého pápeža Františka. Čítaj ďalej
Štátne vlajky Slovenska budú v reakcii na úmrtie pápeža spustené do pol žrde na celom území krajiny. Čítaj ďalej
Pápež František sa celou svojou dušou snažil o mier vo svete, uviedol bývalý prezident Ivan Gašparovič. Čítaj ďalej
Pápež do poslednej chvíle odmietal luxus a privilégiá. Aký je jeho odkaz mocným? Píše šéfredaktorka Beata Balogová.
(SME)V piatok má pokračovať proces s guvernérom národnej banky Kažimírom, súd môže rozhodnúť o zastavení stíhania.
(SITA)