V nasledujúcich mesiacoch analytici očakávajú ďalší rast inflácie
Inflácia nedosiahla vrchol a podľa analytikov môže prekročiť hranicu 12 percent. Pod rast inflácie sa podpísali najmä drahšie potraviny, vysoké ceny energií a drahá ropa.
„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás dvojciferná a prekročí hranicu 12 percent,“ myslí si analytička 365.bank Jana Glasová.
Smerom nahor budú infláciu podľa nej tlačiť hlavne vysoké ceny ropy a energií, ktoré prudko vzrástli ako dôsledok vojny na Ukrajine.
„Vojna vytvára obavy z nedostatku týchto energetických komodít na trhu a vedie k ich výraznému zdražovaniu. V hre je aj embargo na dovoz ruskej ropy zo strany EÚ, čo ešte viac tlačí nahor ceny na ropnom trhu,“ skonštatovala Glasová.
Inflácia by mala podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka kulminovať v úvode leta. „Následne by silný bázicky efekt z druhej polovice minulého roka mal predsa len štatisticky brzdiť ďalšie zrýchľovanie medziročnej inflácie. Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné,“ povedal Koršňák.
Zároveň si myslí, že navrhovaný vládny balíček infláciu zásadnejšie neutlmí. Jeho prioritným cieľom totiž nie je spomaliť rast cien, ale kompenzovať dopady rekordne vysokej inflácie na vybrané pomerne široké skupiny obyvateľstva.
Trápiť nás počas roka budú podľa Glasovej drahé potraviny. Očakáva, že ceny potravín budú v najbližších mesiacoch ešte rásť silným dvojciferným tempom. Rast cien potravín by sa mohol začať zmierňovať podľa nej až neskôr počas druhého polroka.
Analytici úseku meny, štatistiky a výskumu v Národnej banke Slovenska uviedli, že séria vysokých mesačných nárastov cien potravín pokračuje od decembra 2021. Tempo rastu je podľa nich historicky vysoké a pravdepodobne bude ešte zrýchľovať.
„Miera inflácie v tomto roku dosiahne v priemere 9,5 percenta, neistota však ostáva vysoká,“ myslí si analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Kľúčovým prvkom je podľa neho ďalší vývoj konfliktu, konečné usporiadanie vzťahov medzi západom a Ruskom a z toho vyplývajúca nálada na trhoch.
„Za súčasných okolností predpokladáme vrchol inflácie v najbližších mesiacoch s postupným jemným vyklesávaním po zvyšok roka, keďže niektoré bázické efekty sa začnú z medziročného vyjadrenia inflácie vytrácať,“ dodal Horňák.
Analytička Wood & Company Eva Sadovská očakáva, že platy Slovákov v tomto roku porastú pomalšie ako ceny. To v praxi znamená, že väčšina zamestnancov by si mala zo svojich tohtoročných miezd dovoliť v priemere menšie množstvo tovarov a služieb ako vlani.
„Zdražovanie výraznejšie ale pocítia domácnosti seniorov, nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, domácnosti jedného rodiča s deťmi, domácnosti s viacerými deťmi, ale i domácnosti so zdravotne znevýhodnenými členmi,“ uzavrela Sadovská. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Ceny ropy rástli prvýkrát za posledné tri týždne, ďalší vývoj bude závisieť od Trumpa.
(SITA)Čínska centrálna banka opäť nezmenila menovú politiku a ponechala kľúčové úrokové sadzby na pôvodnej úrovni.
(TASR)Situácia na čerpacích staniciach je pre slovenských vodičov priaznivá, analytici očakávajú ďalší pokles cien palív.
(SITA)Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)