Letné festivaly môže byť centrami nákazy opičích kiahní
Vhodným prostredím pre rozširovanie opičích kiahní môžu byť festivaly. Na riziko veľkých podujatí upozornila Svetová zdravotnícka organizácia.
"Možnosť ďalšieho šírenia v Európe a inde vo svete počas leta je vysoká," uviedol vo vyhlásení regionálny riaditeľ organizácie pre Európu Hans Kluge.
Zároveň však uviedol, že festivaly a oslavy plánované na najbližšie mesiace ponúkajú aj príležitosť "zvýšiť povedomie a posilniť ochranu jednotlivcov a komunít" medzi mladými, sexuálne aktívnymi osobami a tými, ktorí sa pohybujú po celom svete.
Podľa Klugeho doterajšie vyšetrovanie zistených prípadov opičích kiahní naznačuje, že prepuknutie šírenia tohto ochorenia v Európe sa datuje od polovice apríla.
Ďalej uviedol, že rýchlemu prenosu choroby napomohlo zrušenie protipandemických opatrení vo väčšine Európy v posledných mesiacoch. Tiež zdôraznil, že hoci mnohé doterajšie prípady súviseli so sexuálnou aktivitou, vírus môže podľa neho postihnúť kohokoľvek.
Keďže sa vírus nešíril rovnakými cestami ako ochorenie Covid-19, rozsiahle opatrenia v oblasti verejného zdravia zavedené v dôsledku pandémie koronavírusu neboli podľa Klugeho potrebné. "Ale, a to je dôležité stále nevieme, či budeme schopní úplne obmedziť jeho šírenie," dodal. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Opičie kiahne
UNICEF vyhlásil núdzové výberové konanie na zabezpečenie vakcín proti opičím kiahňam pre krajiny zasiahnuté krízou.
(TASR)Svetová zdravotnícka organizácia nezruší mimoriadnu situáciu vyhlásenú vlani pre šírenie opičích kiahní, hoci toto ochorenie vo svete výrazne ustupuje. Organizácia sa odvolala na odporúčanie rady nezávislých expertov. Čítaj ďalej
Šírenie opičích kiahní v mnohých krajinách sveta aj naďalej predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu, rozhodla Svetová zdravotnícka organizácia na základe odporúčania nezávislého výboru odborníkov. (TASR)
Na Slovensko doručili 1 440 dávok vakcín proti opičím kiahňam, ktoré nám darovala eurokomisia. Uskladnené sú v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. Na Slovensku sa celkovo potvrdilo 14 prípadov vírusu. (TASR)
Vyše 1400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie, členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. Čítaj ďalej
V Maďarsku pribudli za posledný týždeň dva prípady opičích kiahní, muži vo veku 25 a 38 rokov nepotrebujú nemocničnú starostlivosť a sú v domácej izolácii. Spolu evidujú 77 diagnostikovaných prípadov tejto infekcie. (TASR)
Príčinou smrti pacienta v Česku, nakazeného opičími kiahňami, nebola táto infekcia. Informovala o tom Fakultná nemocnica Bulovka, v ktorej sa liečil. Pacient mal viacero chorôb vrátane HIV a zápalu pľúc a zomrel pred pár dňami na pneumóniu. (TASR)
Česká republika hlási prvú obeť opičích kiahní. V krajine bolo k minulému týždňu zaznamenaných 66 potvrdených prípadov nákazy, z toho 42 v Prahe. Prvý prípad ochorenia bol potvrdený 30. mája. (TASR)