Poplatky za odber vody by sa mali zreformovať
Nová vodná politika sa dotkne aj poplatkov za vodu. Prehodnotiť by sa mali aj limity na nespoplatnené a nenahlasované odbery vody, limitné množstvá odoberaných vôd a poplatky za vypúšťanie znečisťujúcich látok.
Zatiaľ nie je možné vyčísliť zmeny ročných nákladov. Vyplýva to z Koncepcie vodnej politiky SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, ktorú schválila vláda na stredajšom zasadnutí.
Z koncepcie vyplýva, že sa majú stanoviť aj ekologické prietoky. Tie môžu ovplyvniť podmienky prevádzkovania vodných elektrární. Vypracovať by sa mali aj rozhodovacie schémy na reguláciu odberov a využívanie vody. Možnosťou by malo byť obmedzenie užívania vôd pri ich nedostatku či suchu, Ministerstvo životného prostredia v materiáli spomína semafor pre odbery vody.
Rezort chce ďalej zabezpečiť vhodný manažment a ochranu lužných lesov, a to vrátane ich revitalizácie a obnovy. Koncepcia si dáva za cieľ uplatňovať i prírode blízke obhospodarovanie lesov.
"Vo všetkých lesoch prispôsobiť ich manažment tak, aby boli schopné zadržiavať vodu a pozitívne ovplyvňovať vodný režim krajiny, chrániť pramene, prameniská a časti lesných porastov okolo vodných tokov," uviedlo ministerstvo. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)