Cestovné agentúry mali vlani takmer štvrť milióna zákazníkov
Služby cestovných agentúr vlani využilo 229-tisíc osôb. Ich počet oproti prvému roku pandémie medziročne vzrástol o 80 percent. Predstavoval iba pätinu v porovnaní s rokom 2019, kedy cestovalo takmer 1,1 milióna ľudí.
Vyplýva to z údajov o organizovanom cestovnom ruchu v roku 2021, ktorý sumarizuje výkony cestovných kancelárií a agentúr. Štatistický úrad SR o tom informoval v tlačovej správe.
Celkové tržby subjektov poskytujúcich služby organizovaného cestovného ruchu sa vlani medziročne zdvojnásobili na 214 miliónov eur. Išlo stále iba o 29 percent hodnoty z roku 2019, kedy tržby dosiahli takmer 750 miliónov eur.
Skoro 90 percent tržieb pochádzalo z pasívneho cestovného ruchu, pričom hodnota tržieb z vycestovaní bola na úrovni 30 percent roka 2019.
V rámci príjazdového cestovného ruchu vytvorili polovicu tržieb subjekty so sídlom v Bratislavskom kraji, nad milión eur z pasívneho cestovného ruchu získali aj organizátori v Žilinskom a Prešovskom kraji.
Najvyšší, viac ako polovičný podiel podobne ako v minulosti mali dovolenky slovenských hostí v zahraničí, teda pasívny cestovný ruch. Organizovane vycestovalo za hranice 143-tisíc osôb.
Ich počet v porovnaní s rokom 2020 sa viac ako zdvojnásobil, ale stále to bol nepatrný podiel z počtov v roku 2019, kedy za hranice Slovenska organizovane vycestovalo 692-tisíc klientov.
Slováci si v roku 2021 opäť častejšie vyberali za cieľ svojej dovolenky podobne ako pred krízou najmä letecky dostupné prímorské letoviská.
Medzi najobľúbenejšie destinácie sa tak vrátili Turecko, Cyprus, Španielsko a Bulharsko. A podobne ako v predošlých rokoch cestovali aj do susedných krajín ako sú Česká republika, Maďarsko či Rakúsko.
Absolútny prepad zaznamenali cestovné kancelárie a ďalší organizátori v aktívnom cestovnom ruchu, teda v počte turistov zo zahraničia dovolenkujúcich na Slovensku.
Bolo to len 32-tisíc osôb, čo je necelá desatina zahraničnej návštevnosti z predkovidového roku 2019.
Súčasne viac ako tri štvrtiny zahraničných hostí využilo len jednodňový výlet bez prenocovania. Najviac osôb pricestovalo z Rakúska, Spojených štátov amerických, Českej republiky, Nemecka a Švajčiarska.
Týchto päť krajín spolu tvorili takmer 90 percent všetkých pricestovaných osôb.Jediný typ pobytov, ktoré sa v rámci organizovaného cestovného ruchu najviac priblížili počtom klientov pred pandémiou, bol domáci cestovný ruch.
Služby cestovných kancelárií a cestovných agentúr na organizáciu pobytov po Slovensku využilo 53-tisíc osôb, bolo to 70 percent z hodnôt roka 2019.
V troch krajoch - Bratislavskom, Trnavskom a Žilinskom bola domáca návštevnosť vyššia ako pred krízou. Domáci hostia cestujú po Slovensku často mimo organizovaných zájazdov cestovných kancelárií. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Koronavírus
Biely dom zriadil web podporujúci teóriu úniku koronavírusu z laboratória v čínskom meste Wu-chan.
(TASR)Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie sa v noci zhodli na znení tzv. pandemickej zmluvy.
(TASR)Štátny ústav pre kontrolu liečiv je otvorený odbornej diskusii vedenej s rešpektom k vedeckým poznatkom.
(TASR)Nadácia Zastavme korupciu vyzýva prezidenta Pellegriniho, aby nepodpísal zákon o tzv. covidovej amnestii.
(TASR)Cynická obluda: Príbeh s poučným koncom.
(SME)SNS víta covidové amnestie, o ktorých má rokovať parlament. Opozičné hnutia PS a Slovensko návrh odmietajú.
Ministrovi zdravotníctva Šaškovi sa nepáčia výstupy Kotlára, avizuje vážny odkaz na podporu faktov a medicíny.
(TASR)Minister zdravotníctva Šaško zdôraznil, že stojí na strane medicíny založenej na overených vedeckých faktoch.
(SME)