Nemecko a Holandsko budú spoločne ťažiť plyn z ložiska v Severnom mori
Holandsko a Nemecko sa dohodli na spoločnom rozvoji a využívaní ložiska plynu v Severnom mori. Chcú zabezpečiť alternatívne dodávky suroviny, uviedla holandská vláda, iba deň po tom, ako im Gazprom zastavil dodávky plynu.
Produkcia plynu z ložiska, ktoré leží necelých 20 kilometrov od severného pobrežia obidvoch krajín, by sa mala začať do konca roka 2024, dodala holandská vláda. Ako informovala, "holandská strana dnes vydala príslušné povolenie" a "v Nemecku sa tento proces urýchlil".
Dala tým najavo, že aj Nemci pôvodný postoj po vypuknutí vojny na Ukrajine zmenili. Spolková krajina Dolné Sasko totiž minulý rok rozhodla, že povolenie na ťažbu plynu v Severnom mori neďaleko ostrovov Borkum a Schiermonnikoog nevydá.
Oznámenie holandskej vlády prišlo deň po tom, ako Gazprom oznámil, že zastavuje dodávky plynu do Holandska. Reagoval tak na rozhodnutie holandskej spoločnosti GasTerra nepristúpiť na nový ruský systém platieb za plyn, ktorý Rusku umožňuje dostávať platby v rubľoch.
Holandsko bolo dlhé roky významným vývozcom zemného plynu, v posledných rokoch sa však zmenilo na čistého dovozcu. Dôvodom je prudké zníženie produkcie v obrom ložisku Groningen na severe krajiny.
Ťažba z tohto ložiska by sa mala v nasledujúcich rokoch ukončiť úplne pre časté zemetrasenia v tejto oblasti a vláda v poslednom období niekoľkokrát zopakovala, že prípadné opätovné zvýšenie produkcie plynu z ložiska Groningen by prichádzalo do úvahy iba ako posledná možnosť. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Plyn z Ruska
Gazprom od utorka výrazne zvýši dodávky plynu na Slovensko cez plynovod Turkstream.
(ČTK)Plynovú meraciu stanicu v Sudži poškodil výbuch. Rusi vinia Ukrajinu, Kyjev hovorí o provokácii.
(SME)Nie je dobré, že Európa nakupuje zemný plyn z Ruska, čím financuje vojnu, povedal Michal Šimečka v JOJ 24. Čítaj ďalej
Lídri krajín EÚ sa dnes chystajú vyzvať na vyriešenie problému s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, na čo tlačí Fico. Čítaj ďalej
Pozícia Európskej komisie vo vzťahu k Nord Stream 2 sa nezmenila a stále platí, že projekt nezodpovedá záujmom Únie.
(TASR)Dodávky plynu z Ruska do Európy prostredníctvom plynovodu TurkStream dosiahli minulý mesiac rekordnú úroveň.
(TASR)Ruský plyn už na Slovensko opäť prúdi, nebude ho však dosť. Úzkych miest je na trase s TurkStreamom viacero.
(Index)Fico by mal politiku štyroch strán uplatňovať aj pri dovoze plynu, ale fixuje sa iba na Rusko, tvrdí Galek zo SaS. Čítaj ďalej