Prokurátori by sa na sociálnych sieťach nemali vyjadrovať k politike a kontroverzným témam
Prokurátori by sa na sociálnych sieťach a celkovo v online priestore nemali vyjadrovať v prospech alebo neprospech politických strán, menšinových skupín ako aj k témam, ktoré rozdeľujú spoločnosť a sú mimo ich odbornej spôsobilosti.
Konštatuje to Etická komisia prokuratúry. v stanovisku zverejnenom na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR.
Komisia pripomína, že v marci toho roku jej bol adresovaný podnet Rady prokurátorov SR, ktorý nadväzoval na medializované informácie o aktivitách prokurátora vo vedúcej funkcii na sociálnych sieťach. Konkrétne podľa uznesenia išlo o zdieľanie obsahu z jedného názorového spektra.
„Etická komisia na základe uvedeného podnetu Rady prokurátorov SR, ale aj z vlastnej doterajšej činnosti vnímala potrebu vyjadrenia sa k aktivitám prokurátorov na sociálnych sieťach z pohľadu prokurátorskej etiky," uvádza sa v dokumente s tým, že prokurátor aj v elektronickom priestore podlieha prísnej kontrole verejnosti.
„Pri aktivitách vo verejnom elektronickom priestore by prokurátor mal zvažovať nielen svoj postoj k predmetu aktivít ale aj to, ako bude postoj vnímaný navonok," dodala komisia.
Krajský prokurátor v Bratislave ešte vo februári podal na osobný úrad Generálnej prokuratúry SR návrh na odvolanie námestníka Krajskej prokuratúry Bratislava z funkcie vedúceho prokurátora.
Stalo sa tak v súvislosti s informáciami, že trestný námestník bratislavskej krajskej prokuratúry zdieľal na sociálnych sieťach napríklad tlačovú besedu predsedu strany Smer Roberta Fica zameranú proti vyšetrovateľom NAKA či videá zosmiešňujúce ministra financií Igora Matoviča alebo premiéra Eduarda Hegera (obaja OĽaNO). Prokurátor na sociálnej sieti reagoval, že sa niekto prihlasoval do jeho účtu z neznámych zariadení. (SITA)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Vodiči sa pre nehodu zdržia asi polhodinu na bratislavskej diaľnici D1 smerom na Senec. Čítaj ďalej
Generálna prokuratúra považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v prípade Bombica.
(TASR)Folklór považujem za súčasť identity každého človeka, aj keď o tom vôbec nemusí vedieť, vraví spevák Štefan Štec.
(SME)Vo veku 90 rokov zomrel v sobotu druhý minister hospodárstva po vzniku Slovenska Jaroslav Kubečka. Čítaj ďalej
Polícia v reakcii na vyhlásenie Úradu vlády k prípadu obvineného Bombica deklaruje, že si plní úlohy.
(TASR)O Dina Štěrbovej vznikol dokument Za oponou veľhôr. Vlastne sú to hneď dva filmy v jednom.
(SME)Dnes bude polojasno, miestami prechodne oblačno. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Výnimočne spŕchne.
(SITA)Vo vysokých polohách Západných, Vysokých a Nízkych Tatier platí malé lavínové nebezpečenstvo. Čítaj ďalej