Poľsko dostane peniaze na obnovu, len ak vykoná požadované reformy
Poľsko dostane peniaze na obnovu z postpandemického ekonomického balíka, len ak vykoná požadované reformy v oblasti právneho štátu, uviedla šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.
Tieto kroky zaistia, že "peniaze budú použité v súlade s našimi hodnotami a pravidlami". "Nie sme (ešte) na konci cesty čo sa týka (dodržiavania zásad) právneho štátu v Poľsku," poznamenala predsedníčka eurokomisie.
Morawiecki nazval dlhé právne spory Poľska s rôznymi inštitúciami EÚ "sériou nešťastných udalostí" a vinu za ne pripísal poľskej opozícii, ktorá podľa neho "nanešťastie úspešne presvedčila" predstaviteľov EÚ, že právny štát v Poľsku je v ohrození.
Komisia zdržiavala schválenie poľského plánu obnovy z dôvodu obáv o nezávislosť súdnictva v tejto krajine viac ako rok. Jedným zo sporných bodov bola disciplinárna komora tamojšieho najvyššieho súdu. (SME)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Americký rezort diplomacie schválil predaj zhruba 400 rakiet Austrálii. Má ísť o národný záujem a posilnenie spojenca.
(TASR)Estónsky parlament schválil návrh zákona na posilnenie námornej obrany. Dôvodom je obava z Ruska.
(TASR)Juhokórejský opozičný líder I Če-mjong oficiálne oznámil svoju kandidatúru na prezidenta. Voľby budú 3. júna. Čítaj ďalej
USA od začiatku poslednej fázy leteckých útokov na jemenských povstalcov v marci zasiahli viac ako 100 cieľov v Jemene.
(TASR)Šéf saudskoarabskej diplomacie počas návštevy USA rokoval so svojim náprotivkom Marcom Rubiom. Čítaj ďalej
Budúci nemecký kancelár Merz sa v najbližšej dobe chystá odcestovať do USA na oficiálnu návštevu Trumpa. Čítaj ďalej
Novým veľvyslancom USA v Jeruzaleme sa stane dlhoročný podporovateľ Izraela Mike Huckabee, potvrdil Senát. Čítaj ďalej
Americký minister obrany navrhol obnovenie americkej vojenskej prítomnosti v Paname. Tamojšia vláda to zavrhla.
(TASR)