Spotreba energie na Slovensku by mala do roku 2030 klesnúť o vyše štyri percentá
Slovensko by mohlo do roku 2030 vyrábať bez emisií takmer 90 percent elektriny. Elektrina z fosílnych palív by vtedy mala mať podiel do 12 percent, čo je polovica podielu z roku 2020, informuje Inštitút environmentálnej politiky.
Najväčší rozdiel by mal nastať v importe energie, ktorý by mal byť v roku 2030 nižší o 18 percent. Spotreba energie by mala klesnúť o vyše štyri percentá.
Zavedenie uhlíkového cla podporí významné odvetvia domáceho priemyslu. Výroba ocele môže dostať silný stimul pre dlhodobú udržateľnosť.
"Tieto i ďalšie opatrenia si budú vyžadovať rozsiahle investície, výsledkom by však mala byť odolnejšia ekonomika a líderstvo v nízkouhlíkových technológiách," povedali analytici.
Doplnili, že na tlmenie negatívnych sociálnych dosahov bude zriadený Sociálno-klimatický fond.
Legislatívny balík predložila minulý rok Európska komisia, momentálne sa o ňom rokuje v europarlamente. Opatrenia klimatického balíka budú pretransformované do národnej legislatívy Slovenska prostredníctvom nového zákona o klíme a nízkouhlíkovej transformácii.
Slovensko podporuje európske opatrenia zahrnuté vo Fit for 55, v novembri minulého roka bolo k nim spustené medzirezortné pripomienkové konanie. Pozíciu Slovenska musí odsúhlasiť vládny kabinet. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Ekonomika
Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime. Je možné, že Kyjev bude nútený dovážať vysoké objemy. Čítaj ďalej
Počet zahraničných turistov v USA klesol v marci medziročne o viac než desatinu. Turizmu hrozia škody v miliardách dolárov.
(TASR)Volkswagen by mohla časť výroby vozidiel značky Audi presunúť do USA. Cieľom je vyhnúť sa americkým clám.
(TASR)Vývoz švajčiarskych hodiniek na kľúčový americký trh vzrástol v marci o takmer 14 percent.
(TASR)Ceny nehnuteľností rástli na začiatku roka pomalšie. Výraznejšie stúpli v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.
(TASR)Nealkoholické pivá sú v Nemecku čoraz úspešnejšie, spotreba klasického piva v krajine dlhšiu dobu klesá.
(TASR)Na obchodnú vojnu s USA doplatia v Číne milióny zamestnancov. Pracovnú silu v už vyčerpáva znižovanie platov a prepúšťanie.
(TASR)Väčšina kytíc z kvetinárstiev, kúpených online i supermarketov je plná pesticídov. Toxický kokteil môže spôsobiť rakovinu.
(TASR)