Sulík by podľa Gröhling nemal podať demisiu
Rozhodnutie o embargu ruskej ropy bolo premyslené a prekonzultované, vyhlásil minister školstva Gröhling (SaS) v relácii V Politike Ta3. Líder opozičnej strany Hlas Peter Pellegrini krok kritizoval, zodpovednosť nesie podľa neho premiér Heger.
Gröhling plne stojí za Sulíkom, minister hospodárstva a líder SaS by podľa neho nemal podať demisiu.
György Gyimesi podľa Gröhlinga svojimi návrhmi tvorí dymové clony. Ako väčší problém vidí kooperáciu s fašistami, hnutie OĽANO šlo do volieb ako protikorupčné a protifašistické a s Gyimesim by sa mali vyrovnať v rámci strany. Minister škosltva odmietol dávať výzvy na jeho odchod z hnutia, pretože tieto výzvy považuje za polarizujúce spoločnosť.
Ministerstvo školstva plánuje zvýšenie platov učiteľov o tri percentá. Gröhling rokuje o tom, aby toto zvýšenie bolo kryté v rozpočte. Gröhling podľa seba zvláda svoje ministerstvo.
Navrhované zvýšenie o desať percent predstavuje 180 miliónov eur, pričom tieto peniaze podľa jeho slov musia dostať z ministerstva financií. Pripomenul, že na riešení situácie sa zhodli koaličné strany vo vládnom programe. Jeden človek si podľa neho povedal, že bude hrať divadlo, počká do protestu, a potom príde s riešením. "Bohužiaľ, minister financií chce mať nejaké divadlo," uviedol.
Pellegrini kritizoval, že strana SaS predtým sľubovala zdvihnutie platov o desať percent. Ministerstvo školstva je podľa neho "rukojemníkom sporu medzi OĽANO a SaS". Podľa Pellegriniho neuvoľní ministerstvo financií peniaze na zvýšenie platov učiteľov o desať percent kvôli Matovičovej osobnej pomste Sulíkovi. Strana SaS by podľa Pellegriniho so sebou nemala nechať zametať. Spájanie platov učiteľov s daňami z alkoholu či hazardu považuje za trápne.
Platový automat pre pedagógov, o ktorom sa rozpráva v koalícii, by Pellegrini podporil. Gröhling vidí ako efektívne riešenie systematické investovanie do školstva, ktoré nepredstavuje len zvyšovanie platov. Všetky finančné prostriedky im však musí schváliť ministerstvo financií.
Gröhling sa predčasných volieb neobáva. Podporuje referendum ako demokratický nástroj. Na avizovanom referende sa však nezúčastní. "Stále hovoríme, že dovládneme. Sme garancia zodpovednosti a stráženia verejných financií," podotkol aj v súvislosti so súčasnou vládou.
Gröhling nepovedal, či SaS pôjde do prípadnej vlády s Hlasom. Osobne by do toho nešiel, rozhodovať bude strana. Nateraz majú podľa neho zadefinované, že nepôjdu so Smerom, SNS a fašistami. Predstaviť si to nevie ani Pellegrini. Obaja popreli, že by dopredu boli dohodnutí na spoločnej vláde. Najprv podľa neho musia rozhodnúť ľudia, koho do parlamentu pošlú. Hlas podľa neho vie poskytnúť lepšiu víziu ako Smer s Robertom Ficom. (SME)
Ďalšie príspevky z rubriky: Domov
Vodiči sa pre nehodu zdržia asi polhodinu na bratislavskej diaľnici D1 smerom na Senec. Čítaj ďalej
Generálna prokuratúra považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v prípade Bombica.
(TASR)Folklór považujem za súčasť identity každého človeka, aj keď o tom vôbec nemusí vedieť, vraví spevák Štefan Štec.
(SME)Vo veku 90 rokov zomrel v sobotu druhý minister hospodárstva po vzniku Slovenska Jaroslav Kubečka. Čítaj ďalej
Polícia v reakcii na vyhlásenie Úradu vlády k prípadu obvineného Bombica deklaruje, že si plní úlohy.
(TASR)O Dina Štěrbovej vznikol dokument Za oponou veľhôr. Vlastne sú to hneď dva filmy v jednom.
(SME)Dnes bude polojasno, miestami prechodne oblačno. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Výnimočne spŕchne.
(SITA)Vo vysokých polohách Západných, Vysokých a Nízkych Tatier platí malé lavínové nebezpečenstvo. Čítaj ďalej