WHO nahlásili vyše 1000 prípadov opičích kiahní mimo krajín Afriky
Svetovej zdravotníckej organizácii nahlásili vyše tisíc prípadov opičích kiahní mimo krajín Afriky, kde sa toto nákazlivé ochorenie šíri bežnejšie. V Afrike hlásia viac ako1 400 nakazených a 66 úmrtí.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že riziko, že sa opičie kiahne v týchto krajinách "udomácnia", je reálne. V tomto okamihu sa však tomu dá zabrániť.
"Je to poľutovaniahodný obraz sveta, v ktorom žijeme, lebo medzinárodné spoločenstvo venuje pozornosť opičím kiahňach len teraz, keďže sa objavili vo vysoko príjmových krajinách," dodal Tedros.
Informoval, že nákaza má v niektorých krajinách znaky komunitného šírenia. WHO odporúča ľuďom s opičími kiahňami, aby sa izolovali doma.
Prípady infekcie stále prevažujú medzi mužmi, ktorí mali pohlavný styk s mužmi, doplnila WHO, hoci hlásené boli aj prípady u žien.
Zdravotnícka agentúra OSN spolupracuje s inými organizáciami, vrátane UN AIDS a komunitných skupín, na tom, aby zvýšili medzi ľuďmi informovanosť o opičích kiahňach a zastavili ich prenos. (UN AIDS sa zameriava na podporu prevencie a liečby HIV/AIDS.)
Niektoré krajiny by mali uvažovať o očkovaní ľudí po ich vystavení nákaze, vrátane zdravotníkov alebo blízkych kontaktov, teda aj sexuálnych partnerov - ideálne do štyroch dní od kontaktu s nakazenou osobou, spresnila WHO. Používané vakcíny sú vyvinuté proti pravým kiahňam, teda príbuznému vírusovému, nebezpečnejšiemu ochoreniu, ktoré svet vyhubil v roku 1980, ale chránia aj proti opičím kiahňam, ukázali štúdie.
Vysokopostavená predstaviteľka WHO Sylvie Briandová uviedla, že organizácia posudzuje veľkosť zásob vakcín proti pravým kiahňam a kontaktuje výrobcov aj krajiny, ktoré predtým sľúbili dodanie týchto vakcín. (TASR, Reuters)
Ďalšie príspevky na tému: Opičie kiahne
UNICEF vyhlásil núdzové výberové konanie na zabezpečenie vakcín proti opičím kiahňam pre krajiny zasiahnuté krízou.
(TASR)Svetová zdravotnícka organizácia nezruší mimoriadnu situáciu vyhlásenú vlani pre šírenie opičích kiahní, hoci toto ochorenie vo svete výrazne ustupuje. Organizácia sa odvolala na odporúčanie rady nezávislých expertov. Čítaj ďalej
Šírenie opičích kiahní v mnohých krajinách sveta aj naďalej predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu, rozhodla Svetová zdravotnícka organizácia na základe odporúčania nezávislého výboru odborníkov. (TASR)
Na Slovensko doručili 1 440 dávok vakcín proti opičím kiahňam, ktoré nám darovala eurokomisia. Uskladnené sú v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. Na Slovensku sa celkovo potvrdilo 14 prípadov vírusu. (TASR)
Vyše 1400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie, členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. Čítaj ďalej
V Maďarsku pribudli za posledný týždeň dva prípady opičích kiahní, muži vo veku 25 a 38 rokov nepotrebujú nemocničnú starostlivosť a sú v domácej izolácii. Spolu evidujú 77 diagnostikovaných prípadov tejto infekcie. (TASR)
Príčinou smrti pacienta v Česku, nakazeného opičími kiahňami, nebola táto infekcia. Informovala o tom Fakultná nemocnica Bulovka, v ktorej sa liečil. Pacient mal viacero chorôb vrátane HIV a zápalu pľúc a zomrel pred pár dňami na pneumóniu. (TASR)
Česká republika hlási prvú obeť opičích kiahní. V krajine bolo k minulému týždňu zaznamenaných 66 potvrdených prípadov nákazy, z toho 42 v Prahe. Prvý prípad ochorenia bol potvrdený 30. mája. (TASR)