Tresty smrti voči Britom a Maročanovi by sa mali podľa Kyjeva považovať za neplatné
Tresty smrti voči Britom a Maročanovi by sa mali považovať za neplatné, povedal hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.
"Takéto procesy stavajú záujmy (ruskej) propagandy nad zákon či morálku a podkopávajú mechanizmy návratu vojnových zajatcov. Ukrajinská vláda bude naďalej vynakladať maximálne úsilie o prepustenie všetkých obrancov Ukrajiny", povedal Nikolenko a zdôraznil, že všetci zahraniční občania bojujúci v rámci ukrajinských ozbrojených síl by mali byť považovaní za ukrajinský vojenský personál a mali by byť chránení ako vojnoví zajatci.
Britská spravodajská stanica Sky News citovala jedného z odsúdených, ktorý počas pojednávania vyhlásil, že veril v "spravodlivejší" proces.
"Dúfal som, že rozsudok bude oveľa spravodlivejší vzhľadom na okolnosti, za ktorých som napomáhal vyšetrovaniu a tiež preto, že som sa vzdal. Prial by som si, aby to bolo inak, ale Boh bude ten, kto ma bude súdiť, keď príde čas," uviedol 28-ročný Aiden Aslin, ktorý bol spolu so 48-ročným Seanom Pinnerom, ako aj Maročanom Saadúnom Brahímom odsúdený na trest smrti zastrelením.
Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová verdikt označila za "falošný" rozsudok a ostro ho odsúdila.
Trojicu mužov medzinárodne neuznaný súd uznal za vinných z podniknutia krokov smerujúcich k násilnému zvrhnutiu moci. Trojicu tiež odsúdili za žoldnierske aktivity a údajný terorizmus. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Zelenskyj obvinil Rusko, že sa pokúša oklamať USA a ďalšie krajiny, a ďalej pokračovať vo vojne proti Ukrajine. Čítaj ďalej
Lavrov odmieta americký návrh, že USA prevezmú od Ruska kontrolu nad okupovanou záporožskou elektrárňou. Čítaj ďalej
Ukrajina by nemala súhlasiť s najnovším návrhom Donalda Trumpa, vyhlásil nemecký minister obrany Boris Pistorius. Čítaj ďalej
Budúci týždeň bude pre snahy o ukončenie vojny na Ukrajine veľmi kritický, domnieva sa šéf diplomacie USA. Čítaj ďalej
Ukrajinská armáda v ruskej Kurskej oblasti pokračuje v bojoch s protivníkom, vyhlásil prezident Zelenskyj. Čítaj ďalej
Ruské bombardovanie Kosťantinivky v Doneckej oblasti si vyžiadalo troch mŕtvych a štyroch zranených civilistov. Čítaj ďalej
Prezident Pellegrini dosiaľ nepovolil službu Slovákov v ukrajinskej armáde. Čítaj ďalej
Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu 149 dronov, informovali ukrajinské vzdušné sily. Čítaj ďalej