Poľsko žiada spojencov, aby mu pomohli nahradiť techniku, ktorú dalo Ukrajine
Poľsko žiada svojich spojencov, aby mu pomohli s nahradením vojenskej techniky, ktorú poskytlo Ukrajine, uviedol poľský prezident Duda s tým, že Poľsko je hlavným dodávateľom ťažkých zbraní. Zdôraznil, že hrozba pre NATO sa nezmenšila.
Dodal, že rozhodnutie Poľska o presune vojenskej techniky na Ukrajinu bolo prijaté ako rýchla reakcia na žiadosť Kyjeva. Ako spresnil, odhadované náklady na vojenskú pomoc pre Ukrajinu sú minimálne 1,7 miliardy dolárov.
Upozornil súčasne, že obstaranie nového vybavenia môže trvať roky a Poľsko čo najrýchlejšie potrebuje náhradu za pomoc poskytnutú Ukrajine. Informoval, že Poľsko sa obracia na prakticky všetkých svojich spojencov so žiadosťou o dodávky vojenskej techniky, ktorá pritom "nemusí byť nevyhnutne nová".
Poľský prezident povedal, že ruská agresia proti Ukrajine podrobila skúške trvácnosť a efektívnosť medzinárodných štruktúr.
NATO a EÚ v tejto skúške podľa Dudu "preukázali jednotu a dôveryhodnosť". "Určite viac, ako to bolo v roku 2014, keď Putin prvýkrát zaútočil na Ukrajinu," zdôraznil Duda podľa spravodajského webu Interia.pl.
Uviedol, že "hrozba budúcej ruskej agresie na území NATO sa nezmenšila" a Rusko otvorene prejavuje svoj nepriateľský postoj voči Západu. Podľa Dudu je preto načase, aby najbližší summit NATO prijal odvážne rozhodnutia na posilnenie aliancie, "ako to bolo počas summitu vo Varšave v roku 2016".
Dodal, že reakcia aliancie musí zahŕňať posilnenie vojenskej prítomnosti, najmä na východnom krídle NATO. "Musíme premeniť existujúcu Predsunutú prítomnosť (operácia NATO - eFP) na Predsunutú obranu," zdôraznil Duda.
Ako zhodnotil, dôveryhodnosť aliancie "závisí aj od sily a súdržnosti transatlantických väzieb". Poznamenal tiež, že USA nemôžu prevziať plnú zodpovednosť za zaistenie bezpečnosti v Európe. Dodal, že Poľsko - ako krajina s najväčším ekonomickým a vojenským potenciálom v regióne - je pripravené prijať dodatočné úlohy a podieľať sa na vojenskom posilňovaní NATO na východnom krídle. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Francúzsky prezident Macron vyzval Rusko, aby súhlasilo s prímerím na Ukrajine, ktoré navrhol Donald Trump. Čítaj ďalej
Na ruské otázky ohľadom prímeria s Ukrajinou zatiaľ nikto neodpovedal, uviedol hovorca Kremľa Peskov. Čítaj ďalej
Ukrajina vyšle do USA delegáciu na ďalšie rokovania o strategickej dohode o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
Ukrajinskí vojaci v priebehu dvanástich hodín objavili a zasiahli tri ruské systémy protivzdušnej obrany Buk. Čítaj ďalej
Slováci pre NATO skúmajú evolúciu a využitie dronov. Ich význam vysvetľuje riešiteľ štúdie v podcaste Disinfo Report. (SME) Čítaj ďalej
Postup ruských inváznych síl na Ukrajine sa od novembra spomaľuje, uviedol americký Inštitút pre výskum vojny. Čítaj ďalej
Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Čítaj ďalej
Francúzsky prezident Macron vyzval na podniknutie „ráznych krokov“, ak bude Rusko naďalej odmietať uzatvorenie mieru. Čítaj ďalej