Szabó opisuje, ako dostal od Andruskóa zadanie na vraždu Žilinku
Szabó na súde o príprave vrážd prokurátorov opisuje, ako aj s bratrancom Miroslavom Marčekom dostali od Zoltána Andruskóa v roku 2017 zadanie na vraždu Maroša Žilinku. Pôvodne bola reč len o sledovaní, ktorým si chcel Szabó prilepšiť.
Všetko sa zmenilo na stretnutí trojice v pizzerii Andruskóa v Komárne.
„Andruskó povedal, že nejde len o sledovanie, ale následne aj o likvidáciu jednej osoby. Vtedy sme mu povedali, či je normálny že také veci chce od nás a hneď na to povedal, že by za to bolo 70-tisíc eur,“ opisuje Szabó. Po tejto informácii aj s Marčekom spozorneli a začali riešiť podrobnosti. Neskôr začali sledovať byt v Piešťanoch, kde Žilinka býval, no nemali žiadne výsledky. Szabó podľa vlastných slov začal sledovanie Žilinkovho bydliska len predstierať a Marčeka klamal, že tam chodí.
Po istom čase začal Andruskó veľmi tlačiť, prečo sa nič nedeje. Povedal vraj, že Žilinka je dosť rodinne založený a ak je to potrebné, treba ho odpraviť aj s rodinou. Za každého člena mal byť príplatok 10-tisíc eur.
„Potom sme sa o tom rozprávali s Marčekom, že čo žiada je neprípustné, že to je nenormálna vec. Zhodli sme sa, že s tým nechceme mať nič spoločné a že od toho dáme ruky preč,“ hovorí na súde Szabóo.
O niekoľko týždňov im Andruskó už spomínal aj ďalšiu možnú zákazku.
„Andruskó spomenul, že keby sme si chceli do budúcna lepšie zarobiť, že by tu bola aj likvidácia ešte jedného dotyčného. Povedal, že ide o pána (Daniela) Lipšica, vtedy bol advokát,“ opisuje na súde Szabó. Za popravu expolitika už bola v hre suma 200-tisíc eur. Bližšie však zákazku nerozoberali.
Do tretice prišla neskôr objednávka vraždy Petra Šufliarskeho, ktorého Szabó s Marčekom opäť aj sledovali. Kontrolovali nielen jeho dom v Dunajskej Lužner, ale monitorovali aj jeho pohyb. Cena za jeho popravu bola 100-tisíc eur, z ktorých si mal 10-tisíc nechať Andruskó. (SME)
Ďalšie príspevky na tému: Súd s Kočnerom
Pred tromi mesiacmi špecializovaný súd rozhodol, že aj keď je Alena Zsuzsová vinná, Marian Kočner z objednávky vraždy Kuciaka nie je. Teraz máme k dispozícii rozsudok aj odlišné stanovisko sudcu, ktorý si myslel, že Kočner vinný je. Čítaj ďalej
Kočner a jeho advokáti sa sťažujú na Ústavnom súde, že ich stretnutia vo väzbe odpočúvali, čo sa na Slovensku ešte nestalo. Zrušenie 19-ročného trestu za falšovanie zmeniek Markízy je zatiaľ len teoretická možnosť.
(SME)Z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa kľuje dvojnásobná trauma. Vinná Zsuzsová a zároveň oslobodený Kočner je kandidát na najnezrozumiteľnejší verdikt slovenskej justície a zdôvodnenie tomu nasadzuje korunu, píše Peter Schutz.
(SME)Za uznanie viny Mariana Kočnera v kauze vraždy Jána Kuciaka hlasoval jeden z troch členov senátu Jozef Pikna. Ako k rozhodnutiu dospel, spísal v odlišnom stanovisku, ktoré je priložené k písomnému zdôvodneniu verdiktu z mája.
(SME)Špecializovaný súd zhrnul argumenty, prečo oslobodil Kočnera v kauze Kuciak. „Kočner o príprave vraždy s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou ani nevedel,“ píše v odôvodnení rozhodnutia nového rozsudku, ktoré má SME k dispozícii.
(SME)Keby sme z kauzy Kuciak odňali zákonný senát, porušili by sme pravidlá, hovorí ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová. Vypočuli by sme verejnú mienku a sudca by rozhodoval podľa toho, čo si praje niekto iný.
(SME)V normálnejších pomeroch by sa oslobodenie Kočnera dalo interpretovať aj ako odvaha dvoch sudcov, ktorí aj pri dopyte verejnej mienky ostali verní princípu „in dubio pro reo“. Jasné len nie je, kde je tu dubio. Píše Peter Schutz.
(SME)Cynická obluda: No aký absurdný vtip! Lenže ani sa nenazdáme a pokojne z neho môže byť relevantná predpoveď. Máločo je v tejto krajine ťažšie, než robiť očividne absurdný spoločenský humor.
(SME)