Svetová zdravotnícka organizácia odporúča spoluprácu krajín v rámci boja proti opičím kiahňam
Európa musí postupovať koordinovane proti šíreniu opičích kiahní. Nutné je aj spravodlivé rozdeľovanie vakcín, upozorňuje Svetová zdravotnícka organizácia.
Európa zostáva ohniskom šírenia opičích kiahní, pričom tamojších 25 krajín hlásilo už vyše 1 500 prípadov tohto ochorenia, oznámil regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Henri Kluge. To je približne 85 percent z celkového počtu celosvetových prípadov, dodal.
"Rozsah tejto nákazy predstavuje skutočné riziko; čím dlhšie sa vírus bude šíriť, tým ďalej sa dostane a tým silnejšie sa uchytí v neendemických krajinách," uviedol Kluge a myslel tým krajiny, kde sa vírus až do mája tohto roka nevyskytoval vôbec alebo len zriedkavo.
Vírus využíva na šírenie také príležitosti, aké sa naskytnú. "Ale - a to je dôležité - musíme pamätať na to, že samotné opičie kiahne sa nespájajú so žiadnou konkrétnou skupinou (ľudí)," upozornil Kluge.
Zatiaľ sa však ochorenie zistilo v Európe prevažne u mužov, ktorí majú pohlavný styk s mužmi.
Kluge tiež zdôraznil, že opičie kiahne by nemali byť dôvodom na rušenie podujatí počas nadchádzajúcej letnej sezóny. Leto s početnými akciami a festivalmi je podľa neho skôr príležitosťou na oboznamovanie verejnosti s informáciami o tomto ochorení.
Steve Taylor, riaditeľ Európskej asociácie organizátorov pochodov pride, oznámil na spoločnej tlačovej konferencii s Klugem spoluprácu - aj vzhľadom na okolo 750 plánovaných akcií Gay Pride.
Cieľom je pracovať s faktami, aby sa ľudia mohli chrániť sami seba, ale aj svojich blízkych a svoju komunitu, vysvetlil Taylor. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Opičie kiahne
UNICEF vyhlásil núdzové výberové konanie na zabezpečenie vakcín proti opičím kiahňam pre krajiny zasiahnuté krízou.
(TASR)Svetová zdravotnícka organizácia nezruší mimoriadnu situáciu vyhlásenú vlani pre šírenie opičích kiahní, hoci toto ochorenie vo svete výrazne ustupuje. Organizácia sa odvolala na odporúčanie rady nezávislých expertov. Čítaj ďalej
Šírenie opičích kiahní v mnohých krajinách sveta aj naďalej predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu, rozhodla Svetová zdravotnícka organizácia na základe odporúčania nezávislého výboru odborníkov. (TASR)
Na Slovensko doručili 1 440 dávok vakcín proti opičím kiahňam, ktoré nám darovala eurokomisia. Uskladnené sú v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. Na Slovensku sa celkovo potvrdilo 14 prípadov vírusu. (TASR)
Vyše 1400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie, členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. Čítaj ďalej
V Maďarsku pribudli za posledný týždeň dva prípady opičích kiahní, muži vo veku 25 a 38 rokov nepotrebujú nemocničnú starostlivosť a sú v domácej izolácii. Spolu evidujú 77 diagnostikovaných prípadov tejto infekcie. (TASR)
Príčinou smrti pacienta v Česku, nakazeného opičími kiahňami, nebola táto infekcia. Informovala o tom Fakultná nemocnica Bulovka, v ktorej sa liečil. Pacient mal viacero chorôb vrátane HIV a zápalu pľúc a zomrel pred pár dňami na pneumóniu. (TASR)
Česká republika hlási prvú obeť opičích kiahní. V krajine bolo k minulému týždňu zaznamenaných 66 potvrdených prípadov nákazy, z toho 42 v Prahe. Prvý prípad ochorenia bol potvrdený 30. mája. (TASR)