Spoločný postup a koordinácia sú pre EÚ odpoveď na stúpajúce ceny, uviedol Heger
Spoločný postup a koordinácia sú pre EÚ odpoveď na stúpajúce ceny, uviedol predseda vlády SR Eduard Heger po skončení summitu EÚ v Bruseli, ktorého záverečná časť bola zameraná na ekonomické a finančné záležitosti.
Premiér pripomenul, že lídri EÚ odobrili Chorvátsku vstup do eurozóny od 1. januára 2023 a privítali správu, že Grécko v lete opúšťa program finančnej pomoci a vracia sa späť na finančné trhy, čo bolo umožnené práve pomocnou rukou zo strany EÚ.
Podľa Hegera sú závery druhej časti summitu v duchu výzvy, že inflácia v Únii zotrvá aj na budúci rok, potom by mala klesať. Premiér dodal, že sa dá hovoriť, že v Únii máme vedľa seba ponukovú aj dopytovú infláciu, spôsobenú nielen nárastom cien energií, za čo môže aj politika Ruska a vojna na Ukrajine, ale aj postcovidový šok a správanie spotrebiteľov, ktorí po vojne investujú viac do tovarov a zvyšujú ich cenu.
Aj preto lídri EÚ podporujú myšlienku spoločného postupu a napríklad aj spoločných nákupov zemného plynu, čo sa osvedčilo pri spoločnom nákupe vakcín počas pandémie.
"Vítaná je myšlienka spoločného nákupu plynu. Aj tu eurokomisia preskúma a nájde mechanizmus, aby sme postupovali spoločne, lebo veľký jednotný trh má lepšie podmienky vyjednať lepšie ceny," uviedol.
Označil to za dobrú správu pre krajiny, ktoré sú závislé od ruského plynu a hľadajú alternatívu. Keď sa spoja so štátmi EÚ, ktoré dovážajú plyn z iných kútov sveta, tak všetci v Únii budú silnejší a v prípade výpadku plynu v niektorej krajine bude možné zabezpečiť potrebné množstvo energie. Spoločné nákupy pritom odbúrajú obavy z nedostatku solidarity, lebo každá krajina bude mať zaručený svoj podiel podľa dohodnutého kľúča. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Plyn z Ruska
Premiér Fico v Záhrebe vyzval chorvátskeho premiéra, aby podporil obnovu tranzitu ruského plynu.
(TASR)Gazprom od utorka výrazne zvýši dodávky plynu na Slovensko cez plynovod Turkstream.
(ČTK)Plynovú meraciu stanicu v Sudži poškodil výbuch. Rusi vinia Ukrajinu, Kyjev hovorí o provokácii.
(SME)Nie je dobré, že Európa nakupuje zemný plyn z Ruska, čím financuje vojnu, povedal Michal Šimečka v JOJ 24. Čítaj ďalej
Lídri krajín EÚ sa dnes chystajú vyzvať na vyriešenie problému s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, na čo tlačí Fico. Čítaj ďalej
Pozícia Európskej komisie vo vzťahu k Nord Stream 2 sa nezmenila a stále platí, že projekt nezodpovedá záujmom Únie.
(TASR)Dodávky plynu z Ruska do Európy prostredníctvom plynovodu TurkStream dosiahli minulý mesiac rekordnú úroveň.
(TASR)Ruský plyn už na Slovensko opäť prúdi, nebude ho však dosť. Úzkych miest je na trase s TurkStreamom viacero.
(Index)