Heger považuje spoločný nákup plynu Úniou za ukážku solidarity
Spoločný postup krajín EÚ pri nákupe má byť ukážkou solidarity. Dokáže tak vyjednať lepšie podmienky. Spoločná koordinácia a postup je to najsilnejšie, čo máme povedal premiér Heger k záverom samitu EÚ v Bruseli.
„Veľmi silná myšlienka bola ohľadom spoločného nákupu plynu. Spoločná koordinácia a postup je to najsilnejšie, čo máme. Európska komisia preskúma a nájde nejaký mechanizmus, aby sme postupovali spoločne, pretože takýto veľký európsky trh vie vyjednať oveľa lepšie podmienky pri obstarávaní plynu. O to viac, že všetci hľadáme, teda krajiny, ktoré sme boli závislé na ruskom plyne, alternatívu, a keď to spojíme s krajinami, ktoré už z iných kútov sveta dovážali plyn, tak budeme o to silnejší a vieme to zabezpečiť pre každú krajinu. V prípade nejakého výpadku o to silnejšia bude solidarita," povedal Eduard Heger .
Heger sa venoval aj inflácií a zvyšovaniu cien. „Inflácia nastala z dvoch odlišných príčin. Prvá sú energie, ich prudký nárast bol vyprovokovaný Vladimírom Putinom, lebo už pred vojnou znižoval objem zásob v jednotlivých zásobníkoch v Európe, tým pádom stupňoval cenu plynu, ktorý je s elektrinou previazaný. A vojna bola akcelerátor. Chceli by sme dosiahnuť zastropovanie cien nákupu plynu. Druhý rast cien bol spôsobený post-covidovým šokom. Zníženie DPH nie je úplne účinný nástroj a ani zníženie spotrebnej dane nemusí byť nevyhnutne účinný nástroj, pretože firmy na to zareagujú a zvýšia si maržu," povedal Heger.
Udržateľnosť a zdravie verejných financií všetkých krajín EÚ je podľa predsedu vlády SR taktiež veľmi dôležité.
S následkami inflácie sa budeme stretávať podľa predsedu vlády aj v najbližšom roku.
„Inflácia s nami zotrvá ešte aj budúci rok a potom bude postupne klesať. Uvedomujeme si všetci, že potrebujeme mať spoločný postup. Tak ako sa osvedčilo počas pandémie ako sme mali spoločný nákup vakcín, spoločný postup pomohol krajinám zvládnuť celú krízu lepšie. Preto sa európska komisia bude snažiť zabezpečiť maximálnu spoluprácu jednotlivých členských štátov a opatrenia, ktoré niektoré krajiny uplatnili a fungujú, tak si ich budeme vymieňať a inšpirovať sa nimi," dodal Heger. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Plyn z Ruska
Premiér Fico v Záhrebe vyzval chorvátskeho premiéra, aby podporil obnovu tranzitu ruského plynu.
(TASR)Gazprom od utorka výrazne zvýši dodávky plynu na Slovensko cez plynovod Turkstream.
(ČTK)Plynovú meraciu stanicu v Sudži poškodil výbuch. Rusi vinia Ukrajinu, Kyjev hovorí o provokácii.
(SME)Nie je dobré, že Európa nakupuje zemný plyn z Ruska, čím financuje vojnu, povedal Michal Šimečka v JOJ 24. Čítaj ďalej
Lídri krajín EÚ sa dnes chystajú vyzvať na vyriešenie problému s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, na čo tlačí Fico. Čítaj ďalej
Pozícia Európskej komisie vo vzťahu k Nord Stream 2 sa nezmenila a stále platí, že projekt nezodpovedá záujmom Únie.
(TASR)Dodávky plynu z Ruska do Európy prostredníctvom plynovodu TurkStream dosiahli minulý mesiac rekordnú úroveň.
(TASR)Ruský plyn už na Slovensko opäť prúdi, nebude ho však dosť. Úzkych miest je na trase s TurkStreamom viacero.
(Index)