Ekvádorský prezident zrušil výnimočný stav
Ekvádorský prezident Guillermo Lasso zrušil výnimočný stav. Platil v šiestich provinciách, ktoré najviac postihli protesty domorodých obyvateľov proti jeho vláde. Lasso už skôr označil demonštrantov z pokusu o prevrat.
Prezident nariadil "ukončenie výnimočného stavu z dôvodu vážnych vnútorných občianskych nepokojov v provinciách Chimborazo, Tungurahua, Cotopaxi, Pichincha, Pastaza a Imbabura," uvádza sa vo výnose, ktorý prezidentská kancelária vydala po 13 dňoch občianskych protestov.
Ekvádorské Národné zhromaždenie začalo v sobotu zasadnutie, ktorého jediným bodom programu je diskusia o vyslovení nedôvery prezidentovi Lassovi. Predseda Národného zhromaždenia Virgilio Saquicela zvolal stretnutie po tom, čo oň v piatok požiadala najmenej tretina poslancov argumentujúcich vážnou vnútropolitickou situáciou.
Podľa stanov parlamentu sa zasadnutie, na ktorom sa rokuje o odvolaní prezidenta, musí zvolať do 24 hodín od podania návrhu. Po rozprave musí parlament hlasovať do 72 hodín. Za jeho odvolanie sa musí vysloviť dvojtretinová väčšina, teda 92 zo 137 poslancov. Lasso však môže zákonodarný zbor rozpustiť a vypísať nové voľby.
Tisíce pôvodných obyvateľov Ekvádoru a ďalších nespokojných skupín obyvateľstva tejto juhoamerickej krajiny protestujú proti vysokým cenám pohonných hmôt. Prezident Lasso vodcov tohto protestného hnutia obvinil zo snahy vyvolať v štáte chaos a zosadiť ho z funkcie.
Ako informovala agentúra AFP, demonštrácie, pri ktorých boli po celom území krajiny zabarikádované cesty, stáli ekvádorskú ekonomiku desiatky miliónov dolárov. Pri potýčkach s políciou, ku ktorým počas protestov dochádza, prišlo o život šesť osôb a desiatky ľudí sa zranili.
Protesty zvolala vplyvná Konfederácia domorodých národov Ekvádoru (Conaie), ktorej sa pripisuje podiel na zvrhnutí troch prezidentov v rokoch 1997 až 2005. Protestné zhromaždenia a pochody sa konajú v situácii, keď má čoraz viac Ekvádorčanov problém vyjsť s peniazmi. K Indiánom, ktorí tvoria viac ako milión zo 17,7 milióna obyvateľov Ekvádoru, sa pridali aj študenti, robotníci a ďalší, ktorí majú ekonomické problémy.
Ekvádor, ktorý je producentom ropy, je zasiahnutý rastúcou infláciou, nezamestnanosťou a chudobou, čo ešte zhoršila pandémia koronavírusu. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Salvádorský prezident Nayib Bukele v nedeľu navrhol svojmu venezuelskému náprotivkovi Nicolásovi Madurovi dohodu o výmene väzňov. Čítaj ďalej
Izraelská vláda zrušila vopred schválené víza pre 27 francúzskych zákonodarcov a miestnych predstaviteľov dva dni predtým, ako mala v nedeľu začať ich návšteva Izraela a palestínskych území. Čítaj ďalej
Americké štáty Louisiana, Virgínia a Missouri v uplynulých dňoch hlásili prvé prípady osýpok v tomto roku. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin nevydal nariadenie na predĺženie ním vyhláseného veľkonočného prímeria. Čítaj ďalej