Jedna z hlavných somálskych riek vysychá v dôsledku pretrvávajúceho sucha
Jedna z hlavných somálskych riek Šibelli vysychá v dôsledku pretrvávajúceho sucha, čo má výrazný dopad na život miestnych obyvateľov. Časť z nich je totiž na rieke závislá.
Štátna somálska televízia uviedla, že rieka už dokonca vyschla, čo môže zhoršiť sucho v oblasti a ďalej prehĺbiť nedostatok potravín, s ktorým sa táto časť Afriky potýka.
Rieka Šibelli priteká do južného Somálska zo susednej Etiópie. Je druhou najväčšou riekou v Somálsku a hlavným zdrojom vody pre obyvateľov južných a centrálnych regiónov.
Na poľnohospodársku činnosť v krajine malo navyše veľký vplyv už štvrté chabé obdobie dažďov. Viac ako piatim miliónom ľudí údajne hrozí hladomor v dôsledku veľkého sucha, ktoré krajinu tento rok postihlo.
Situácia v tejto časti kontinentu je podľa humanitárnych organizácií katastrofická. "OSN varovala, že ak nebudeme reagovať rýchlo, hrozí v Somálsku smrť 350-tisíc detí," povedala minulý mesiac hovorkyňa organizácie Save the Children Shako Kijalaová. (BBC)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Americký minister obrany Pete Hegseth vytvoril ďalšiu četovaciu skupinu v aplikácii Signal, v ktorej šíril podrobnosti o marcových útokoch na Jemen, informoval v nedeľu denník The New York Times. Čítaj ďalej
Salvádorský prezident Nayib Bukele v nedeľu navrhol svojmu venezuelskému náprotivkovi Nicolásovi Madurovi dohodu o výmene väzňov. Čítaj ďalej
Izraelská vláda zrušila vopred schválené víza pre 27 francúzskych zákonodarcov a miestnych predstaviteľov dva dni predtým, ako mala v nedeľu začať ich návšteva Izraela a palestínskych území. Čítaj ďalej
Americké štáty Louisiana, Virgínia a Missouri v uplynulých dňoch hlásili prvé prípady osýpok v tomto roku. Čítaj ďalej
Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA. Čítaj ďalej
Zelenskyj navrhol Rusku zastavenie útokov zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní. Čítaj ďalej
Americké ministerstvo zahraničných vecí by uvítalo predĺženie veľkonočného prímeria vo vojne na Ukrajine. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala americkú televíziu Fox News za to, že v popiske reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. Čítaj ďalej